O 111. rocznicy urodziny Stepana Bandery przypomniał Ukraiński IPN, nazywając go „symbolem ukraińskiego oporu” m.in. przeciwko II RP.

We wpisie na Facebooku opublikowanym 1 stycznia tego roku, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przypomniał o przypadającej tego dnia 111. rocznicy urodzin lidera OUN, Stepana Bandery. Określono go mianem „symbolu ukraińskiego sprzeciwu [wzgl. oporu-red.]”. Zachęcono też do zapoznania się z materiałami na jego temat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zamieszczony we wpisie odnośnik kieruje do artykuły na stronie UIPN, opublikowanego 24 grudnia ub. roku. Nosi on tytuł „Dzisiaj słysząc ‘Sława Ukrainie’ wspominamy jego. 111 lat [od urodzin] Stepana Bandery”. Ilustracją jest był portret Bandery, z podpisem „symbol ukraińskiego oporu”.

W tekście podkreślono m.in., że Bandera mimo uwięzienia przez Niemców nie godził się na zniesienie Aktu odnowienia Państwa Ukraińskiego z 30 czerwca 1941 roku. Zaznaczmy, że proklamowano go we Lwowie, po wkroczeniu do miasta kolaboranckiego batalionu Nachtigall. Ogłaszał utworzenie przez banderowców z OUN-B państwa ukraińskiego m.in. na terenach dawnej II RP, ściśle współpracującego z III Rzeszą. Napisano też, że lider OUN „odcięty od świata [w Sachsenhausen-red.], nie wiedział, czy jego pobratymcy na Ukrainie kontynuują walkę”.

Przeczytaj: Ukraiński historyk opisuje luksusy Bandery w obozie Sachsenhausen

Wśród polecanych materiałów na temat Bandery załączono m.in. krótki film UIPN z okazji poprzedniej rocznicy urodzin lidera OUN, w którym zaznaczono, że stał się on „proporcem walki za wolność Ukrainy” oraz „że nienawidziła go polska władza, za aktywne działania przeciwko opolaczeniu [polonizacji – red.]”. To ostatnie stwierdzenie zilustrowano plakatem z nagrodą wyznaczoną za wskazanie sprawcy zabójstwa ministra spraw wewnętrznych II RP, Bronisława Pierackiego, do którego dołączono zdjęcie Bandery. Dodano, że ponad pięć lat spędził w „najcięższych więzieniach Polski”. Minister Pieracki został zamordowany w 1934 roku przez OUN. Za zamach na Pierackiego, Bandera został skazany na karę śmierci, później zamienioną na dożywocie. Dodajmy, że to on odpowiadał za wzmożenie działalności terrorystycznej OUN.

W filmie znalazło się też sformułowanie, że Stepan Bandera był znienawidzony przez nazistów za proklamację Aktu odnowienia Państwa Ukraińskiego, a także „śmiertelnie niebezpieczny dla systemu radzieckiego”. Zaznaczono też, że „jego walka natchnęła tysiące patriotów, którzy wierzą w wolną Ukrainę”, natomiast podczas wypowiadania tej kwestii przez narratora w tle widać m.in. rekonstruktorów w stronach UPA. „Dzisiaj słysząc ‘Sława Ukrainie’ wspominamy jego. Stepan Bandera – symbol naszej wolności” – mówi narrator.

Przeczytaj: Nowy szef Ukraińskiego IPN uważa, że na Wołyniu nie było ludobójstwa

Jak pisaliśmy, w środę ulicami Kijowa z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery przeszedł marsz z pochodniami, organizowany przez środowiska ukraińskich nacjonalistów. Wielki portret lidera OUN zawieszono nad wejściem do siedziby władz miasta. We Lwowie pod pomnikiem Bandery odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz.

Facebook.com / uinp.gov.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Andrzej2
    Andrzej2 :

    Niezrozumiale , jest to , ze Ukraincy glorifikuja zbrodniarza, ktory nie zrobil dla ich niepodleglosci nic dobrego, same zle rzeczy. Przeciez OUN – UPA wymordowala, Co najmniej, 240 tys. Zydow, 150 tys . Polakow, 20 tys. innych narodowosci, 80 tys Ukraincow. W walce ze Zwiazkiem Sowieckim zabili ok. 8tys. zolnierzy rosyjskich. Wystarczy porownac te liczby , aby zobaczyc ,czym tak naprawde zbrodniarze z OUN- UPA sie zajmowali, po prostu mordowaniem bezbronnych ludzi. Drugim „osiagnieciem” banderowcow , jest spalenie , doszczetne zniszczenie 4ooo wsi i osad poskich. Banderowcy zostawili po sobie spalona ziemie, te puste miejsca mozna obecnie na Ukrainie zobaczyc. W dokonaniach Bandery nic doslownie NIC , nie bylo pozytywnego, wszystko bylo zle nieludzkie. Jego dzialania wywolaly podzialy narodowe, zaszkodzily tylko Ukrainie. Trzeba sie Ukraincom zastanowic , jaka droga nalezy isc dalej ,droga glorifikacji zbrodni i zbrodniarzy jest droga do nikad, to droga prowadzaca do zguby.