W ubiegłym roku Wielka Brytania wydaliła trzech chińskich szpiegów pracujących w Wielkiej Brytanii, udających dziennikarzy, podała w czwartek gazeta The Telegraph.

Jak poinformował w czwartek The Telegraph, w ubiegłym roku Wielka Brytania wydaliła trzech chińskich szpiegów pracujących w Wielkiej Brytanii, udających dziennikarzy.

Trójka została uznana za oficerów wywiadu Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w Pekinie, podała gazeta w czwartek, powołując się na anonimowe źródło rządowe.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Ich prawdziwa tożsamość została odkryta przez MI5 i od tego czasu zostali zmuszeni do powrotu do Chin” – podało źródło gazety, odnosząc się do krajowej agencji wywiadowczej Wielkiej Brytanii.

Wszyscy trzej twierdzili, że „pracują dla trzech różnych chińskich agencji medialnych”, podało źródło, dodając, że wszyscy przybyli do kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie wymieniono o jakie chińskie agencje medialne chodzi.

Stosunki między Wielką Brytanią a Chinami stały się coraz bardziej napięte, ponieważ Wielka Brytania skrytykowała Pekin za jego represje w Hongkongu i Xinjiangu oraz zabroniła Huawei dostępu do krajowych sieci 5G z powodu obaw o bezpieczeństwo. W czwartek brytyjskie organy regulacyjne cofnęły licencję chińskiej sieci informacyjnej CGTN po stwierdzeniu, że jej wspierana przez państwo struktura własności złamała brytyjskie prawo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na stosunki wpłynął również fakt stworzenia w styczniu jednostki uderzeniowej skupionej wokół największego brytyjskiego okrętu wojennego HMS Queen Elizabeth. Już wcześniej Wielka Brytania informowała o zamiarze wysłania okrętów na Morze Południowochińskie, do którego Chiny roszczą sobie wyłączne prawo.

Jeszcze przed ogłoszeniem gotowości Royal Navy, chińscy wojskowi ostrzegali Brytyjczyków przed ingerencją w regionie. „Uważamy, że Morze Południowochińskie nie powinno stać się polem dla rywalizacji wielkich mocarstw ani morzem pełnym krążących okrętów wojennych” – powiedział starszy płk Tan Kefei, rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony, na spotkaniu informacyjnym z 31 grudnia.

Tan powiedział, że zagraniczne mocarstwa wysyłające swoje okręty wojenne na Morze Południowochińskie, gdzie Chiny zbudowały bazy wojskowe na sztucznych wyspach, stoją za „militarizacją” szlaku wodnego. „Chińskie wojsko podejmie niezbędne kroki w celu ochrony narodowej suwerenności, bezpieczeństwa i jego interesów rozwojowych, a także zapewnienia pokoju i stabilności w regionie” – dodał.

Kresy.pl/The Telegraph

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz