Ukraina: stadion w Tarnopolu zyskał imię kata Polaków

Patronem stadionu miejskiego w Tarnopolu będzie Roman Szuchewycz – głównodowodzący tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków.

Jak podaje portal Zaxid.net, Rada Miejska Tarnopola na piątkowym posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał.

Decyzja Rady Miejskiej Tarnopola zapadła jednogłośnie.

Stadion Miejski w Tarnopolu jest areną domowych meczów drużyny piłkarskiej Nywa Tarnopol, obecnie grającej w ukraińskiej I lidze, czyli drugiej klasie rozgrywkowej (pierwszą klasą rozgrywkową jest Premier Liga).

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu, ponieważ pełnię władzy w UPA uzyskał już po kulminacji zbrodni wołyńskiej. Wiadomo, że Szuchewycz co najmniej zaakceptował mordy na wołyńskich Polakach. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall, a w 1942 roku w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Tarnopol jest jednym z najbardziej nacjonalistycznych miast na Ukrainie. Mer Serhij Nadał jest działaczem neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”. W rocznice ważnych wydarzeń (m.in. 5 marca) w mieście wywiesza się banderowskie, czerwono-czarne flagi.

Kresy.pl / zaxid.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Teraz Ukraina zażyczy sobie, by mecz towarzyski z Polską rozegrać na tym właśnie stadionie, a nasi wyślą tam polską reprezentacje, by nie urazić ukraińskiej wrażliwości odmową. Czy taki scenariusz jest możliwy? Jak najbardziej!

  2. z liscia
    z liscia :

    Cała ta rada miejska która głosowała jednomyślnie powinna mieć dożywotni zakaz wjazdu do Polski, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Byłoby to ostrzeżenie dla dalszych naśladowców. Wybór do nich należy.