Miasto na Ukrainie będzie wywieszać flagi OUN-UPA w odpowiedzi na „zakaz banderyzmu”

Penalizacja “kłamstwa wołyńskiego” przez polski parlament nie spodobała się władzom Tarnopola – w odpowiedzi będą one wywieszać banderowskie flagi.

Rada miejska Tarnopola podjęła w piątek decyzję o wywieszaniu podczas uroczystości i świąt czerwono-czarnych flag wywodzących się z symboliki OUN-UPA. Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej miasta, ma być to odpowiedź na przyjęcie przez Sejm i Senat RP “przepisów o zakazie propagandy banderowskiej ideologii”. Flagi OUN-UPA będą wywieszane obok niebiesko-żółtych flag państwowych. W komunikacie władz Tarnopola nazwano je „sztandarami narodowej rewolucji”.

Decyzja została podjęta z inicjatywy mera miasta Serhija Nadała. Ten wywodzący się z nacjonalistycznej „Swobody” polityk jest przekonany, że polski parlament usiłuje „przepisać bohaterskie strony” ukraińskiej historii i uchwała rady miasta się temu sprzeciwia.

Tą decyzją pokazujemy, że nie pozwolimy innym krajom na przepisywanie kart naszej historii. I jeszcze raz oficjalnie zatwierdzamy na poziomie władz miasta oddanie hołdu naszym Bohaterom i ich wkładowi w walkę o niepodległość Ukrainy – cytuje słowa Nadała strona internetowa Tarnopola.

Mer zaznaczył jednocześnie, że „Polska, jak wcześniej, pozostaje partnerem Tarnopola”. Samorządowiec podkreślił, że siedem polskich miast utrzymuje bliskie stosunki z tym ukraińskim miastem. Jak wynika ze strony miasta, są to miasta bliźniacze Chorzów i Tarnów, miasta partnerskie Radom, Elbląg, Nysa (a także powiat sulęciński) oraz miasta zaprzyjaźnione Lublin i Brzeg. Rozmowy o nawiązaniu stosunków prowadzą z Tarnopolem Płońsk, Suwałki, Olsztyn i Sokołów Podlaski.

Tarnopol zawsze miał świetne stosunki partnerskie z polskimi miastami. Ściśle współpracują ze sobą instytucje oświatowe, medyczne, sportowe i kulturalne naszych miast. Właśnie dzięki wspólnym projektom pokazujemy przyjaźń między naszymi krajami i miastami. – mówił Nadał.

Decyzja władz Tarnopola nie jest pierwszą tego typu. W przeszłości miasto dekorowano już czerwono-czarnymi flagami z okazji rozmaitych wydarzeń.

PRZECZYTAJ: Flagi OUN-UPA powiewały nad ulicami Tarnopola [+FOTO]

Przypomnijmy, że we wtorek lwowska rada obwodowa zaleciła, by czerwono-czarna flaga była wywieszana na budynku administracyjnym lwowskiej rady obwodowej i na innych budynkach organów samorządowych. Flaga OUN-UPA ma być wywieszana w określone dni „związane z ważnymi wydarzeniami walki narodowo-wyzwoleńczej i uczczeniem pamięci bohaterów”. Zaleca też, by podobnie postępowały także firmy i różne organizacje.

Zgodnie z wykazem dat, w których na budynkach administracji samorządowej ma być wywieszana czerwono-czarna flaga, dotyczy to w szczególności honorowania OUN-UPA i czołowych przywódców zbrodniczej, ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej. Mianowicie, banderowskie flagi mają być wywieszane: 1 stycznia – w rocznicę urodzin lidera OUN, Stepana Bandery, 3 lutego – w rocznicę powstania OUN, – 5 marca – w rocznicę śmierci głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza czy 14 czerwca – w rocznicę urodzin Jewhena Konowalca, lidera OUN, który pozostawał w stałych kontaktach z reprezentantami Republiki Weimarskiej, w tym z kolejnymi szefami niemieckiego wywiadu wojskowego (Abwehry).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: w Tarnopolu odbędzie się festiwal SS [+VIDEO]

Kresy.pl / rada.te.ua

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Fajnie, że tak właśnie się stało!!!!…
    Zimny kubeł wody dla otrzeźwienia na głupie łby naszych rządowych tzw. “elit” to wielki dar z nieba!
    Należy podziękować Panu Bogu, że tak rozjaśnia ludzkie rozumy odpowiednio wcześnie przed nieszczęściami!

  2. jwu
    jwu :

    To co robią bandery u siebie ,guzik mnie obchodzi. Najważniejsze ,że za prezentowanie tych szmat w Polsce będzie paragraf.I żadnemu studenciakowi ,czy banderowskiemu kierowcy polskiego TIR-a,nie przejdzie już na sucho(taką mam nadzieję).

  3. zefir
    zefir :

    Czerwono-czarna szmata to flaga Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców (OUN-B),sympatyków i rzeżników cwela Bandery.Kolor czerwony tej szmaty symbolizuje krew Polaków i Żydów,która ma być wdeptana ziemię,którą symbolizuje kolor czarny tej szmaty.Zastanawiam się jakiego partnerstwa w czerwono-czarnym banderowskim Tarnopolu poszukują miasta polskie jak Radom,Elbląg,Nysa,czy Chorzów i Tarnów. Godzą się na bycie materiałem rzeżniczym,by banderowcy Tarnopola mieli co wdeptywać? A może sprawy zweryfikować?

  4. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    W odpowiedzi partnerskie miasta Tarnopola (obecnie Ukraina) powinny zawiesić owo partnerstwo! Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji, w której polska delegacja zaprzyjaźnionego miasta pojedzie do Tarnopola , a tam powitają ją banderowskie flagi, w których cieniu będą obradować polscy radni…