Festiwal SS (sała i samogonu) – tak brzmi pełna nazwa imprezy.

W dniach 22-24. września w Tarnopolu, stolicy obwodu tarnopolskiego na Ukrainie, odbędzie się Festiwal SS – sała (solonej słoniny – red.) i samogonu. Jak podaje agencja Ukrinform, festiwal jest organizowany przez miejscowych restauratorów. Impreza jest zapowiadana jako „gastronomiczno-nacjonalistyczna”.

Główną gościnną gwiazdą festiwalu ma być znany ukraiński aktor i muzyk o nacjonalistycznych sympatiach Antin Mucharski znany bardziej pod pseudonimem Orest Lutyj. Na festiwalu wystąpią także inne zespoły – kilku uczestników muzycznych talent-show takich jak „Biła weża” czy „Barachta” oraz miejscowi amatorzy.

Tarnopolscy kucharze mają przygotować na imprezę dziesiątki potraw z sała oraz nie mniejszą ilość nalewek i wódek domowej roboty. W planie są także quizy, konkursy i gry. Jak pisze Ukrinform, wszystko ma być doprawione humorem. Na dowód tego organizatorzy przygotowali w zamierzeniu śmieszny film promocyjny.

Na filmie grupa Ukraińców opisana jako „chachły [obraźliwe określenie Ukraińców – red.], banderowcy i inni członkowie klubu SS” zbroi się w karabiny i postanawia „zebrać Ukrainę do kupy”. Z kawałków słoniny układają na stole mapę kraju. Po dołożeniu Krymu jeden z nich nakazuje „przyszyć [go] nitkami, żeby żadna suka nie oderwała”. Później dokładają do mapy jeszcze jeden kawałek symbolizujący Kubań. „Przecież to jest w Rosji” – mówi jeden z nich. „Gdzie sało tam i Ukraina!” – odpowiada drugi.

Tarnopol jest jednym z większych ośrodków kultu SS Galizien i OUN-UPA na Ukrainie. W mieście współrządzonym przez szowinistyczną Swobodę honoruje się Stepana Banderę (jest honorowym obywatelem miasta i ma tam swój pomnik), a także kolaboracyjną dywizję Waffen-SS „Galizien”. Ma ona swoją ulicę w Tarnopolu, a kilka lat temu, z inicjatywy „Swobody”, odsłonięto także tablicę ku czci hitlerowskich kolaborantów.

CZYTAJ TAKŻE: W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta

Kresy.pl / Ukrinform / Doba / Facebook

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz