Papież rozpoczął pielgrzymkę do Iraku

Papież Franciszek rozpoczął w piątek swoją najbardziej ryzykowną podróż zagraniczną lecąc do Iraku – donosi agencja prasowa Reuters.

Samolot z 84-letnim papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku w Bagdadzie, które nie tak dawno było obiektem ostrzału. Stamtąd opancerzoną limuzyną udał się do pałacu prezydenckiego. Jak stwierdza Reuters, Irak postawił na nogi tysiące funkcjonariuszy dla zapewnienia Franciszkowi bezpieczeństwa podczas pielgrzymki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Podczas oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim Franciszek wezwał Irakijczyków, by dali szansę pokojowi. „Niech ucichnie broń! Niech będzie ograniczone jej rozprzestrzenianie tu i wszędzie! Niech skończą się partykularne interesy, owe zewnętrzne interesy, których nie obchodzi ludność lokalna. Oddajmy głos budowniczym, twórcom pokoju! Maluczkim, ubogim, ludziom prostym, którzy chcą żyć, pracować i modlić się w pokoju. Dość przemocy, ekstremizmu, frakcji, nietolerancji!” – nawoływał Franciszek.

Prezydent Barham Salih dziękował papieżowi za pierwszą w historii papieską wizytę w Iraku pomimo wielu rad, by opóźnił pielgrzymkę z powodu pandemii i innych zagrożeń.

Kolejnym punktem pielgrzymki była wizyta w katedrze Kościoła syrokatolickiego pw. Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie, który dwukrotnie był świadkiem zamachów terrorystycznych. W 2010 roku bojownicy ISIS zabili w nim 48 wiernych. Papież mówił tam, że ich śmierć przypomina, iż ​​„podżegania do wojny, postaw nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii”. Dziękował też księżom i biskupom za to, że pozostają blisko swojego ludu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ciągu czterech dni pielgrzymki Franciszek ma zamiar odwiedzić cztery miasta, w tym obszary, do których nie są w stanie dotrzeć zagraniczni dygnitarze – pisze agencja Reutera. W sobotę papież odbędzie bezprecedensowe spotkanie z najwyższym szyickim duchownym muzułmańskim w Iraku, Wielkim Ajatollahem Ali al-Sistani, w mieście Nadżaf na południu Iraku. Odwiedzi także Ur, miejsce narodzin proroka Abrahama i wróci, aby odprawić mszę w Bagdadzie. W niedzielę udaje się na północ do Mosulu, dawnej twierdzy Państwa Islamskiego.

Pielgrzymka do Iraku ma być wsparciem papieża dla wspólnoty chrześcijan w Iraku, którzy przeżyli szczególnie ciężkie czasy, gdy znaczną część kraju kontrolowali bojownicy Państwa Islamskiego. W ciągu ostatnich 20 lat społeczność chrześcijańska w tym kraju, jedna z najstarszych na świecie, zmniejszyła się z około 1,5 miliona wiernych do około 300 tysięcy. Jeszcze przed wylądowaniem w Bagdadzie Franciszek powiedział dziennikarzom w swoim samolocie, że czuje się zobowiązany do odbycia tej „emblematycznej” podróży pomimo trudności, ponieważ Irak „był umęczony przez tyle lat”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Atak rakietowy na bazę lotniczą w Iraku, w której stacjonują siły irackie, koalicji i USA

Kresy.pl / reuters.com / vaticannews.va

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz