Tarnów zawiesza porozumienie o współpracy z Tarnopolem

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zdecydowali o zawieszeniu porozumienia o wzajemnej współpracy, zawartego 23 kwietnia 2001 roku pomiędzy Radą Miasta Tarnopola, a Gminą Miasta Tarnowa.

Jak poinformował serwis miasta Tarnowa, podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zdecydowali o zawieszeniu porozumienia o wzajemnej współpracy, zawartego 23 kwietnia 2001 roku pomiędzy Radą Miasta Tarnopola, a Gminą Miasta Tarnowa.

Wyrazili równocześnie wolę dialogu ze stroną ukraińską na temat historii narodu polskiego i ukraińskiego. Za takim rozwiązaniem głosowało 18 radnych (dwoje wstrzymało się od głosu).

Zobacz też: Mer Tarnopola: bez Szuchewycza nie byłoby niepodległej Ukrainy

W marcu prezydent Tarnowa wystąpił z prośbą o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W świetle otrzymanych dokumentów, obradująca Komisja Statutowa Rady Miejskiej w Tarnowie, uznała jednogłośnie, że postępowanie władz strony ukraińskiej w sprawie gloryfikacji dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, Romana Szuchewycza, jest nieakceptowalne.

Prezydent Roman Ciepiela w piśmie skierowanym na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakuba Kwaśnego, zaapelował o wyrażenie zdecydowanej dezaprobaty dla decyzji radnych Tarnopola, “która oburza, zakłamuje historię, rani i budzi najgorsze wspomnienia Polaków”. Jednocześnie namawia jednak do utrzymania dialogu.

“Tylko w ten sposób możemy uczyć się o doświadczeniach historycznych, poznawać stanowiska, uzgadniać wspólne rozwiązania. Wymiana informacji i doświadczeń, komunikowanie o różnicach kulturowych i historycznych, spotkania naukowców czy historyków, edukacja – to jedyne drogi zbudowania bezpiecznej przyszłości dla kolejnych pokoleń” – czytamy w piśmie prezydenta.

Prezydent podkreślił ponadto, że stanowiska MSZ i IPN nie pozostawiają złudzeń co do oceny moralnej i historycznej Romana Szuchewycza. Dodał jednak, że “zawieszenie umowy o współpracy, to utrata szansy na dotarcie do mieszkańców Tarnopola z tym, jakie jest nasze rozumienie i doświadczanie historii”.

Zobacz też: Mer Tarnopola odmówił zmiany nazwy stadionu i wezwał, by “być jak Roman Szuchewycz”

Jak informowaliśmy, patronem stadionu miejskiego w Tarnopolu został Roman Szuchewycz – głównodowodzący tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał. Decyzja Rady Miejskiej Tarnopola zapadła jednogłośnie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału na kanale YouTube:

Zobacz też: Nysa wyraża sprzeciw wobec nazwania stadionu w Tarnopolu imieniem zbrodniarza

Czytaj też: Zamość zawiesza stosunki z Tarnopolem. Powód – nazwanie stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza

Kresy.pl/Tarnow.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply