Nie ma absolutnie żadnych rekomendacji dotyczących wycofania szczepionki AstraZeneca; ona chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, ma też dobre wskaźniki, jeśli chodzi o ochronę przed zachorowaniem na COVID-19 – oświadczył w sobotę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk został zapytany na antenie Polsat News, czy eksperci rozważają wycofanie szczepionek od firmy AstraZeneca. „Takich rekomendacji absolutnie nie ma” – oświadczył szef KPRM cytowany przez PAP. „Żadne instytucje światowe, europejskie, czy polskie, które zajmują się bezpieczeństwem leków, nie wydały takich rekomendacji. W tej chwili trwają badania, które wskazują na brak bezpośredniego powiązania ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych z podaniem pacjentom szczepionki” – dodał.

„Ta szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby. Ma też dobre wskaźniki, jeśli chodzi w ogóle o ochronę przed zachorowaniem. Jeżeli na drugiej szali położymy konsekwencje, jakie mogą spotkać osoby chorujące na COVID, to w ogóle nie ma o czym dyskutować” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślił, że większość krajów nie podjęła żadnych działań wstrzymujących czy ograniczających szczepienia preparatem.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła w piątek, że nie ma powodu, aby zaprzestać stosowania szczepionki Covid-19 firmy AstraZeneca po tym, jak kilka krajów zawiesiło wdrażanie z powodu obaw dotyczących zakrzepów krwi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już dziewięć państw wstrzymało szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. Ostatnim z nich są Włochy, gdzie prowadzi się dwa osobne dochodzenia w sprawie śmierci dwóch zaszczepionych osób.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz