Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rekomenduje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w całym kraju, z wyjątkiem obwodów ługańskiego i donieckiego, gdzie obowiązuje już inny reżim prawny.

W środę odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Po jego zakończeniu jej sekretarz, Ołeksij Daniłow poinformował, że Rada proponuje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na całym obszarze państwa, z wyjątkiem obwodów ługańskiego i donieckiego. Miałby on zostać wprowadzony natychmiastowo, w razie rosyjskiej inwazji.

Ciągle na straszą tą inwazją. (…) W przypadku inwazji na nasz kraj zostanie wprowadzony stan wojenny i wszyscy zostaną poinformowani – oświadczył.

– Stan nadzwyczajny zostanie wprowadzony na całym terytorium naszego kraju, z wyjątkiem obwodów donieckiego i ługańskiego – powiedział Daniłow. Odpowiednie decyzje miałyby podjąć komisje regionalne, które w razie potrzeby będą też podejmować określone działania. Wyjaśnił, że stan nadzwyczajny nie obejmowałby obwodów ługańskiego i donieckiego, gdyż w związku z prowadzoną Operacją Sił Połączonych obowiązuje tam już inny reżim prawny.

– Całe kierownictwo podlega pod wojsko, istnieje regionalna państwowa administracja wojskowo-cywilna w obwodzie donieckim i ługańskim. Te kwestie prawne zostały już rozwiązane – powiedział Daniłow.

Sekretarz Rady poinformował, że wzmocniona może zostać ochrona porządku publicznego i infrastruktury krytycznej. Wprowadzone mogą też zostać dodatkowe kontrole i ograniczenia w ruchu drogowym oraz sprawdzanie dokumentów. Zaznaczył, że są to środki prewencyjne, żeby sytuacja w państwie pozostała spokojna, żeby można było pracować. Powiedział też, że następnym krokiem jest podjęcie decyzji przez parlament. Podał też, że na Ukrainie jest 36 tys. rezerwistów.

Przeczytaj: Zełenski powołuje rezerwistów. „Nie ma potrzeby powszechnej mobilizacji”

Po decyzji Rady Bezpieczeństwa, prezydent Ukrainy ma wydać dekret o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego o określonych obwodach, który parlament musi poprzeć w ciągu dwóch dni.

Na Ukrainie, stan nadzwyczajny może zostać wprowadzony na okres nieprzekraczający 30 dni, a w pewnych miejscach – 60 dni. W razie konieczności, może on zostać przedłużony przez prezydenta, ale nie na dłużej, niż kolejny miesiąc.

Daniłow powiedział też, że odnośnie kwestii wprowadzenia stanu wyjątkowego, dotyczy to terenów przy granicach z Rosją i Białorusią. W zależności od pojawiających się zagrożeń, stosowane środki miałyby być zaostrzane lub łagodzone.

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że głównym zadaniem, jakie stawia sobie Federacja Rosyjska, jest osiągnięcie swojego celu poprzez destabilizację wewnętrzną. Dlatego, aby temu zapobiec, dzisiaj została podjęta taka decyzja. Podkreślam raz jeszcze, że w zależności od tych czy innych terytoriów będzie podjęte albo wzmocnienie, albo złagodzenie, że tak powiem, lub inne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju – powiedział Daniłow.

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu samozwańczych republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar Donbasu. We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko oświadczył, że Rosja uznała DRL i ŁRL w granicach, w których „władze republik faktycznie sprawują władzę i jurysdykcję”. kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o tę kwestię odparł, że chodzi o uznanie separatystycznych republik „w granicach, w jakiś się proklamowały” i w jakich „istnieją i zostały ogłoszone”.

Władimir Putin oświadczył, że Rosja faktycznie uznała granice separatystycznych republik w Donbasie w granicach obwodów donieckiego i Ługańskiego, przy czym miałoby to zostać doprecyzowane podczas negocjacji separatystów z władzami Ukrainy. Jego zdaniem, porozumienia mińskie przestały obowiązywać.

Jak pisaliśmy, Rada Federacji, we wtorek izba wyższa rosyjskiego parlamentu, zatwierdziła użycie sił zbrojnych poza Rosją w związku z sytuacją w Donbasie. Wniosek został jednogłośnie poparty przez 153 rosyjskich senatorów. „Ogólna liczebność formacji sił zbrojnych FR, rejony ich działania, stojące przed nimi zadania, okresy przebywania poza terytorium FR, określa prezydent Rosji w zgodzie z Konstytucją FR” – czytamy w dokumencie, który wszedł w życie z dniem przyjęcia. Wcześniej rosyjski parlament ratyfikował traktaty o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy pomiędzy Rosją a separatystycznymi republikami w Donbasie. Prezydent Rosji, Władimir Putin potwierdził, że Rosja udzieli pomocy wojskowej Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej.

Prezydent Władimir Putin pytany, co przyczyniłoby się do odprężenia w relacjach Rosji z Ukrainą i Zachodem, opowiedział się za „pewnym stopniem demilitaryzacji dzisiejszej Ukrainy”, przy czym najlepszym rozwiązaniem byłoby, jego zdaniem, zadeklarowanie się tego państwa jako neutralnego i rezygnacja władz w Kijowie z zamiaru przystąpienia do NATO oraz posiadania taktycznej broni jądrowej. Oczekuje też, że państwa zachodnie przestaną przestaną „pompować” ukraińskie władze nowoczesnym uzbrojeniem i uznają rosyjską aneksję Krymu.

Unian / Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply