Ukraińcy po raz pierwszy strzelali z Javelinów w Donbasie [+VIDEO/+FOTO]

Po raz pierwszy ukraińska armia przeprowadziła ćwiczebne strzelanie z systemu przeciwpancernego Javelin w rejonie strefy konfliktu w Donbasie.

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, ukraińska armia przeprowadziła próbne strzelanie bojowe z wykorzystaniem pozyskanego od USA systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zaznaczmy, że była to akcja zorganizowana wyraźnie na użytek medialny. W relacjach zamieszczono materiały wideo oraz fotografie. Ukraińskie media podkreślają, że to pierwszy raz, gdy ta broń została zastosowana w Donbasie. Jak podano, strzelanie odbyło na poligonie, nie w warunkach bojowych. Po raz pierwszy ćwiczenia odbyły się jednak w strefie konfliktu.

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, podczas ćwiczeń strzelano do umownego celu w postaci czołgu w okopie, znajdującego się w odległości około 1,5 km. Celem było też sprawdzenie, jak system Javelin radzi sobie w zimowych warunkach pogodowych, czyli przy silnym wietrze i w niskiej temperaturze. Według oficjalnego komunikatu, „pomimo tego, że żołnierze strzelali z tego uzbrojenia po raz pierwszy, zadanie zostało pomyślnie wykonane – cel umownego przeciwnika został trafiony”.

Zobacz: Rosjanie instalują improwizowane osłony na wieżach czołgów, mają chronić przed dronami i ppk [+FOTO]

Jeden z żołnierzy obsługujących system Javelin zachwalał jego zalety, głównie łatwość użytkowania i wysoką celność. Jego zdaniem, trafianie w cel przy użyciu tej broni nie nastręcza trudności specjalistom w zakresie broni przeciwpancernej, mającym doświadczenie w stosowaniu podobnych systemów ukraińskich czy poradzieckich.

Dowódca Operacji Sił Połączonych w Donbasie, gen. Ołeksandr Pawluk zaznaczył, że cały personel wojskowy, który pracuje z tą bronią został przeszkolony i jest gotowy do wykonywania zadań bojowych. To na rozkaz generała przeprowadzono próby strzeleckie.

Serwis „Defense Express” zaznaczył, że w strzelaniu wzięli udział żołnierze, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia z systemem Javelin. Miało to na celu pokazanie „czystości eksperymentu”. Z tego samego powodu na wieży czołgu-celu zainstalowano „kratki przeciwkumulacyjne”, czyli osłony przed pociskami kierowanymi i dronami, jakie są instalowane na rosyjskich czołgach. Eksperyment powiódł się – cel został trafiony.

Pierwsze próbne strzelanie z systemu Javelin na Ukrainie odbyło się w maju 2018 roku. Z kolei pierwsze egzemplarze tej broni trafiły na Ukrainę miesiąc wcześniej. Latem 2020 roku Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedział, że ukraińskie jednostki przebywające w strefie konfliktu w Donbasie zostaną uzbrojone w amerykańskie wyrzutnie przeciwpancerne Javelin. Do tamtej pory uzbrojenie to, przekazane Ukraińcom przez USA w ramach pomocy wojskowej, trzymano na tyłach.

Czytaj także: Ukraińska armia utajnia dane o użyciu Bayraktarów i Javelinów w Donbasie

Jak niedawno informowaliśmy, w październiku Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę kolejne przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin w ramach corocznej pomocy wojskowej dla tego kraju. Według danych podanych przez Pentagon, Ukraińcy otrzymali 30 przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin, tj. przenośnych wyrzutni, wraz ze 180 pociskami kierowanymi. Wartość amerykańskiego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w 2021 roku wyniosła ponad 450 mln dolarów. Strona ukraińska podała, ile systemów ppk Javelin Ukraina otrzymała od Amerykanów w ostatnich latach. Łącznie z dostawami z października tego roku, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już 77 wyrzutniami systemu przeciwpancernego FGM-148 Javelin, a także 540 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, w różnych wersjach.

kanaldom.tv / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz