Ukraiński sztab generalny utajnił informacje dotyczące wykorzystywania w Donbasie dronów Bayraktar TB2 oraz systemów ppk Javelin – podała ukraińska agencja Ukranews.

Serwis informacyjny „Ukrajinśki Nowyny” (Ukranews) zwrócił się do Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z zapytaniem dotyczącym wykorzystywania w Operacji Sił Połączonych, tj. w rejonie konfliktu w Donbasie, latających bezzałogowców uderzeniowo-rozpoznawczych Bayraktar TB2 i przenośnych systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W sobotę Ukranews opublikowało odpowiedź od służb prasowych ukraińskiego sztabu generalnego.

„Informacja w sprawie zastosowania rozpoznawczo-uderzeniowych zestawów latających Bayraktar TB2 i przenośnych rakietowych systemów przeciwpancernych FGM-148 Javelin w rejonie prowadzenia operacji Sił Połączonych mają charakter służbowy i zgodnie z artykułami (…) ustawy „O dostępie do informacji publicznej” jest informacją o ograniczonym dostępie i nie podlega rozpowszechnianiu” – czytamy w odpowiedzi ze sztabu generalnego armii Ukrainy.

Agencja „Ukrajinśki Nowyny” przypomina, że strona ukraińska wcześniej oficjalnie poinformowała o użyciu drona Bayraktar TB do zniszczenia haubicy używanej w rejonie linii kontaktowej przez separatystów. Zwrócono też uwagę na doniesienia części mediów o domniemanym użyciu w Donbasie systemu przeciwpancernego Javelin.

Zobacz: Rosjanie instalują improwizowane osłony na wieżach czołgów, mają chronić przed dronami i ppk [+FOTO]

Przypomnijmy, że niedawno rosyjskie media podały, iż ukraińskie drony Bayraktar TB2 nie mogą zbliżyć się do linii kontaktowej w Donbasie bliżej niż na 5-10 km, bo ich sterowanie jest zakłócane przez systemy walki elektronicznej po stronie separatystów. Podobne sytuacje miały rzekomo mieć miejsce również na południu Ukrainy. Strona ukraińska nie odniosła się oficjalnie do sprawy.

Dodajmy, że wcześniej dowódca Operacji Sił Połączonych, generał Aleksandr Pawluk oficjalnie twierdził, że Bayraktary nieprzerwanie operują w Donbasie, prowadząc zwiad i rozpoznanie oraz wzbudzając „paniczne nastroje” u przeciwnika. Zaznaczył przy tym,  że drony są używane tylko nad terytorium kontrolowanym przez Ukrainę nie latają za linię kontaktową. Jednocześnie, gen. Pawluk przyznał wówczas, że po pojawieniu się ukraińskich dronów Bayraktar TB2 w strefie działań bojowych, Rosja zaczęła wzmacniać systemy walki radioelektronicznej i obrony powietrznej separatystów swoimi specjalistami i sprzętem.

ukranews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply