Pentagon przedstawił w poniedziałek szczegóły najnowszego, wartego 460 mln dolarów, pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Chodzi m.in. o pociski do systemów HIMARS i artylerii kalibru 155 i 120 mm.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie prezydent USA Joe Biden zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Później na stronach Departamentu Obrony USA opublikowano szczegóły pakietu. W nowym pakiecie znalazła się m.in. amunicja do artylerii kalibru 155 i 120 mm oraz systemów HIMARS.

W pakiecie znalazły się również zestawy przeciwpancerne Javelin wraz z rakietami, cztery radary, cztery pojazdy wsparcia ogniowego na bazie bojowych wozów piechoty Bradley, miny przeciwpiechotne, systemy łączności i urządzenia noktowizyjne.

Ukraina otrzyma też  zapasy materiałów medycznych oraz części zamiennych i innego sprzętu.

Pentagon podkreśla, że to 32. pakiet amerykańskiej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy od sierpnia 2021 r. Jego wartość wynosi 460 mln dolarów.

W poniedziałek Joe Biden odwiedził Kijów. W poniedziałek wieczorem Biden dotarł pociągiem do Przemyśla, a następnie z Rzeszowa-Jasionki odleciał do Warszawy. Po godzinie 23 w Warszawie wylądował jego samolot.

Spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się we wtorek po godzinie 13. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wzmacniania wschodniej flanki NATO.

O 17:30 Joe Biden wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego.

Z kolei na środę zaplanowano spotkanie Bidena z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki. To państwa wschodniej flanki NATO: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Weźmie w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply