Ile systemów przeciwpancernych Javelin posiada Ukraina? Znamy dane

Strona ukraińska podała, ile systemów ppk Javelin Ukraina otrzymała od Amerykanów w ostatnich latach.

Jak niedawno informowaliśmy, w październiku Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę kolejne przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin w ramach corocznej pomocy wojskowej dla tego kraju. Według danych podanych przez Pentagon, Ukraińcy otrzymali 30 przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin, tj. przenośnych wyrzutni, wraz ze 180 pociskami kierowanymi. Wartość amerykańskiego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w 2021 roku wyniosła ponad 450 mln dolarów.

W takim razie, ile systemów FGM-148 Javelin jest już w posiadaniu ukraińskiej armii? Dane na ten temat podał ukraiński serwis „Defense Express”. W 2018 roku Ukraina w ramach pomocy otrzymała od USA 37 wyrzutni oraz 210 przeciwpancernych pocisków kierowanych systemu Javelin. Pochodziły one z zapasów amerykańskiej armii. Z kolei w 2020 roku na Ukrainę wysłano 10 wyrzutni i 150 pocisków. W tym przypadku, były to już nowo wyprodukowane egzemplarze.

Czytaj także: Ukraina kupiła od USA drugą partię systemu Javelin

Zobacz: Na Ukrainie wystrzelono pierwszą rakietę Javelin [+VIDEO]

Tym samym, łącznie z dostawami z października tego roku, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już 77 wyrzutniami systemu przeciwpancernego FGM-148 Javelin, a także 540 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, w różnych wersjach.

Jak informowaliśmy, serwis informacyjny „Ukrajinśki Nowyny” (Ukranews) zwrócił się do Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z zapytaniem dotyczącym wykorzystywania w Operacji Sił Połączonych, tj. w rejonie konfliktu w Donbasie, latających bezzałogowców uderzeniowo-rozpoznawczych Bayraktar TB2 i przenośnych systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W sobotę Ukranews opublikowało odpowiedź od służb prasowych ukraińskiego sztabu generalnego.

„Informacja w sprawie zastosowania rozpoznawczo-uderzeniowych zestawów latających Bayraktar TB2 i przenośnych rakietowych systemów przeciwpancernych FGM-148 Javelin w rejonie prowadzenia operacji Sił Połączonych mają charakter służbowy i zgodnie z artykułami (…) ustawy „O dostępie do informacji publicznej” jest informacją o ograniczonym dostępie i nie podlega rozpowszechnianiu” – czytamy w odpowiedzi ze sztabu generalnego armii Ukrainy.

Latem ubiegłego roku szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedział, że ukraińskie jednostki przebywające w strefie konfliktu w Donbasie zostaną uzbrojone w amerykańskie wyrzutnie przeciwpancerne Javelin. Wcześniej uzbrojenie to, przekazane Ukraińcom przez USA w ramach pomocy wojskowej, trzymano na tyłach.

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply