Ukraina kupiła od USA drugą partię systemu Javelin

Ukraina zawarła ze Stanami Zjednoczonymi umowę na dostawę drugiej partii systemu pocisków przeciwczołgowych Javelin. – podaje agencja Unian.

O transakcji poinformował w czwartek ukraiński wiceminister obrony Anatolij Petrenko. Według niego umowa została zawarta w czwartym kwartale 2019 roku dzięki „koncentracji zasobów”. Ukraiński urzędnik nie podał więcej szczegółów transakcji. Petrenko dodał, że Ukraina jednocześnie zamawia podobne systemy rakietowe od krajowego producenta.

Petrenko ujawnił też, bez podawania szczegółów, że w 2019 roku ministerstwo obrony Ukrainy zrealizowało dwa kontrakty z rządem USA w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej oraz jeden z Agencją Wspierania i Zakupów NATO.

Ambasada USA w Kijowie nazwała zakup Javelinów „świetną wiadomością”. Amerykańska placówka zauważyła, że jest to pierwsza duża umowa o bezpośrednim zakupie broni między Ukrainą i USA. Ambasada odnotowała, że wcześniej ukraińskie prawo zabraniało ministerstwu bezpośrednie kupowanie broni za granicą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że media na początku października informowały o tym, że Ukraina kupuje od Stanów Zjednoczonych 150 pocisków przeciwpancernych systemu Javelin oraz dwie wyrzutnie, wartości 39 mln dolarów. Ukraina wnioskowała o nie na początku lata tego roku. Dostawa miała być niezależna od pomocy wojskowej dla Ukrainy zapisanej w budżecie Pentagonu.

W 2018 roku Amerykanie sprzedali Ukraińcom ponad 200 pocisków i 37 wyrzutni systemu przeciwpancernego Javelin.

Kresy.pl / Unian / mil.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gutek :

    Polskie noktowizory już są wykorzystywane przez załogi ukraińskich śmigłowców i samolotów. W 2016 r. PCO podpisało kontrakt z firmą Ukrinmasz o wartości 700 tys. euro na dostawę celowników działonowego i pakietów modernizacyjnych dla ukraińskich pojazdów opancerzonych.