Prokuratura zażądała kolonii karnej dla oskarżonego o przestępstwo „poniżenia honoru i godności weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

Jak podał portal Life.ru moskiewski prokurator chce pięciu lat kolonii karnej dla 19-letniego Matwieja Jufierowa. 19-letni studenta Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego a także blogera prokurator oskarżył z paragrafu o „poniżeniu honoru i godności weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dodatkowo prokurator zażądał zakazania oskarżonemu podejmowania jakiejkolwiek działalności związanej z „administracją serwisów elektronicznych oraz sieci teleinformatycznych, w tym Internetu przez okres pięciu lat”.

Powodem wszczęcia postepowania karnego stało się oddanie przez Jufierowa moczu na planszę z wizerunkiem i opisem postaci lejtnanta Anatolija Frołowa – uczestnika wojny ZSRR z III Rzeszą, w Rosji nazywanej Wielką Wojną Ojczyźnianą. Jufierow wykonał przy tym nagranie wideo incydentu jaki był jego udziałem w listopadzie bieżącego roku w rejonie izmaiłowskim Moskwy. Kadr z nagrania zamieścił na swoim koncie na Instagramie. Wynika z niego, że młodzieniec działał z premedytacją, plansza z wizerunkiem weterana znajdowała się bowiem na dużej wysokości.

Jufierow nie musiał długo czekać na reakcję. Choć szybko usunął skandaliczne zdjęcie po kilku dniach prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie jego postępku. 29 listopada sąd zgodził się na tymczasowe aresztowania Jufierowa na okres dwóch miesięcy.

Wielka Wojna Ojczyźniana zajmuje centralne miejsce w polityce historycznej władz Rosji, ale też pamięci społecznej mieszkańców tego państwa. Rocznica kapitulacji III Rzeszy przez ZSRR stała się w Rosji najważniejszym świętem państwowym.

life.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz