Zełenski oczekuje zmiany porozumień mińskich

W wywiadzie dla Financial Times prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do zmiany porozumień mińskich. Powiedział także, że nie spotka się z przywódcami nieuznawanych republik w Donbasie, co zalecał mu Władimir Putin.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie Zełenski wezwał Zachód do poparcia zmian w drugich porozumieniach z Mińska (Mińsk II), których celem było uregulowanie konfliktu w Donbasie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent Ukrainy stwierdził, że bierze udział w procesie, który został zaprojektowany przed tym, jak został prezydentem. „W tej sytuacji proces miński powinien być bardziej elastyczny. Powinien służyć celom dzisiejszym, a nie przeszłości” – uznał Zełenski.

Ukraiński prezydent z zadowoleniem przyjął częściowe wycofanie rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą, określając deeskalację jako „małe zwycięstwo” Kijowa i jego sojuszników. To było, jak powiedział, „odejście od stanu emocjonalnego w kierunku jakiegoś pragmatycznego rozwiązania, jakiego oczekiwalibyśmy tutaj w Donbasie”.

Ostrzegł jednak, że sytuacja pozostaje niebezpieczna: „Oczywiście istnieje trwałe zagrożenie, ponieważ toczymy wojnę, zwłaszcza w Donbasie, a armia rosyjska, jak wszyscy wiemy, jest bardzo potężną siłą. Więc mamy to stale na naszych granicach. A ten konkretny przypadek to przypadek presji psychicznej. Jesteśmy gotowi na niemiłe niespodzianki. Postaramy się ich unikać. Nasza armia jest bardzo silna i jesteśmy przygotowani na odstraszenie wszelkich form groźby agresji”.

Zełenski odrzucił możliwość spotkania się z przywódcami nieuznawanych republik w Donbasie, co zalecał mu ostatnio Władimir Putin. „Nie zamierzam rozmawiać z terrorystami, na moim miejscu jest to po prostu niemożliwe” – powiedział prezydent Ukrainy.

Realizacja porozumień mińskich utknęła w martwym punkcie, ponieważ przewidują one, że wybory lokalne w Donbasie mają poprzedzić odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad donbaskim odcinkiem granicy z Rosją. Władze Ukrainy od pewnego czasu opowiadają się za zmianą tej kolejności, na co nie zgadza się Rosja, strona mińskich porozumień.

Kresy.pl / ft.com / strana.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz