Putin nie spotka się z Zełenskim w Donbasie

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił propozycję spotkania w „jakimkolwiek punkcie ukraińskiego Donbasu”, która padła ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zamiast tego zaproponował mu spotkanie na Kremlu. Zdaniem rosyjskiego prezydenta Zełenski powinien wcześniej spotkać się przywódcami separatystycznych republik.

Jak podaje agencja Tass, Putin odniósł się do propozycji Zełenskiego na prośbę dziennikarzy w czwartek podczas rosyjsko-białoruskich rozmów na najwyższym szczeblu na Kremlu.

„Jeśli mówimy o rozwoju stosunków dwustronnych, to proszę, przyjmiemy prezydenta Ukrainy w Moskwie w dogodnym dla niego terminie” – odpowiedział prezydent Rosji.

Putin zarzucił stronie ukraińskiej, że w ostatnim czasie wykonała szereg kroków rujnujących stosunki z Moskwą. „Jeśli prezydent Zełenski zechce rozpocząć przywracanie tych stosunków, to z radością to przyjmiemy” – dodawał.

Rosyjski prezydent wymienił kwestie, które jego zdaniem są problemami w stosunkach dwustronnych: stosunek do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz do języka rosyjskiego.

Według niego kierownictwo Ukrainy, aby rozwiązać problem Donbasu, powinno przede wszystkim rozmawiać z przedstawicielami nieuznawanych republik w Doniecku i Ługańsku, a dopiero potem omawiać te kwestie z przedstawicielami „państw trzecich”, jak nazwał Rosję. Jego zdaniem dopiero po uregulowaniu sprawy Donbasu Ukraina powinna omawiać ten temat „z jakąkolwiek trzecią stroną, włącznie z Rosją”.

Agencja Interfax zauważyła, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko zgodził się z takim stanowiskiem wyrażonym przez Putina.

Propozycje płynące z Kijowa o możliwości przeniesienia miejsca spotkań Trójstronnej Grupy Kontaktowej z Mińska do innego kraju Putin nazwał próbą uniknięcia realnego rozwiązania problemu Donbasu i „pogrzebania” porozumień mińskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował we wtorek nagranie wideo ze swoim wystąpieniem, poświęconym konfliktowi w Donbasie i napięciom w relacjach z Rosją, głównie z powodu wielkiej koncentracji rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach. Zełenski zwracając się w swoim oświadczeniu do prezydenta Rosji zadeklarował, że jest gotów zaproponować mu „spotkanie w jakimkolwiek punkcie ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna”.

Kresy.pl / tass.ru / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz