Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wstąpił do partii komunistycznej pod koniec lat 80., mniej więcej w czasie, gdy Litwa rozpoczęła ruch niepodległościowy.

Jak przekazał w środę portal LRT, prezydent Litwy Gitanas Nausėda wstąpił do partii komunistycznej pod koniec lat 80., mniej więcej w czasie, gdy Litwa rozpoczęła ruch niepodległościowy.

Dowydas Pancerowas, dziennikarz Laisvės TV, zamieścił na Facebooku dokumenty, w tym podanie Nausėdy o wstąpienie do rządzącej w Związku Radzieckim partii.

„Z dokumentów wynika, że wstąpił on do partii komunistycznej, kiedy powstał Sąjūdis [ruch reformatorski]. Jego wniosek o przyjęcie do partii komunistycznej został złożony 20 maja 1988 roku, a jego legitymacja partyjna została wystawiona 27 czerwca 1988 roku” – napisał Pancerowas w swoim poście.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że Nausėda rzeczywiście wstąpił do partii komunistycznej w maju 1988 r., ale stwierdziła, że nie brał udziału w jej działalności.

Litewski prezydent przekonywał, że w 1987 r., kiedy ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Wileńskiego, “chciał poświęcić swoje życie nauce”.

„Zaraz po studiach kusiło mnie, żeby wstąpić do partii [komunistycznej]. Partia dawała większe możliwości, jeśli chodzi o karierę naukowca. Myślałam o tym przez chwilę, aż w końcu uległam temu pragnieniu” –  powiedział.

„Byłem ambitnym i upartym młodzieńcem, nawet nie słuchałem perswazji mamy, która mi tego odradzała” – podkreślił.

Jednocześnie prezydent Litwy dodał, że po masowych wiecach ruchu na rzecz przywrócenia niepodległości Litwy „Sąjūdis” nie uczestniczył już w działalności partii komunistycznej, a jego obecna działalność nie ma nic wspólnego z ustawą z 35 r. Lata temu.

“Rozumiem, że ktoś mnie potępi, już byłem potępiony i ktoś to zrobił pierwszego dnia (prezydenckiej kadencji), 26 maja 2019 r.… czy moja działalność jako prezydenta ma coś wspólnego z tym, co robiłem 35 lat temu?” – zapytał retorycznie.

“Czy moja polityka zagraniczna, moje stosunki z Rosją, moje wypowiedzi na temat Rosji są niejednoznaczne? Czy moje stanowisko w sprawie Ukrainy jest niejasne? Cała moja działalność zawodowa, a teraz polityczna, ma coś wspólnego z tym, co robiłem w 1987 roku?” – dodał.

Zobacz też: Prezydenci Trójkąta Lubelskiego: Polska, Litwa i Ukraina tworzyły jedno państwo – szaniec przeciw tyranii ze Wschodu

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply