W piątek prezydenci Polski i Litwy odbyli  rozmowę telefoniczną, podczas której omówili m.in. kwestie współpracy dwustronnej, sytuacji praw człowieka i trwających protestów na Białorusi i w Rosji, czy realizacji założeń polityki Partnerstwa Wschodniego. Gitanas Nausėda i Andrzej Duda ustalili, że pierwsze spotkanie polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej odbędzie się w tym roku.

Kancelarie obu prezydentów podały, że  doszło do wymiany opinii na temat planowanego na drugą połowę bieżącego roku szczytu Partnerstwa Wschodniego. Jak poinformowano, prezydenci stwierdzili, że najważniejszym motywem podczas szczytu powinno być poszukiwanie rozwiązań skierowanych na wzmacnianie społeczeństw obywatelskich oraz rządów prawa w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Duda i Nausėda porozumieli się w zakresie działań ws. wspólnej deklaracji wyznaczającej “ambitne cele” dla polityki partnerstwa.

Prezydenci byli zgodni w temacie projektu Rail Baltica i potrzeby zapewnienia mu odpowiedniego finansowania z budżetu UE – jest ono głównym warunkiem skutecznej realizacji projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Polska, Ukraina i Litwa odbyły pierwsze spotkanie Trójkąta Lubelskiego 

Podkreślono również potrzebę zagwarantowania pełnego przestrzegania zawartych podczas posiedzenia Rady Europejskiej w lipcu 2020 roku porozumień dotyczących wieloletnich ram finansowych.

Podczas rozmowy strony omówiły także kwestie walki z pandemią, w tym potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych szczepionek, zapewnienia ich terminowej dystrybucji pomiędzy państwami członkowskimi oraz udzielania krajom sąsiadującym z UE pomocy w ich zakupie. Jak zaznaczono, cel osiągnięcia odporności populacyjnej do lata jest ambitny, jednak możliwy do zrealizowania.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceszef MSZ Ukrainy: Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa

Prezydenci poruszyli kwestię programu i agendy Partnerstwa Wschodniego, koncentrując się na sytuacji na Ukrainie oraz Białorusi. Liderzy omówili również aktualną sytuację w Rosji.

Odnosząc się do zagadnień bezpieczeństwa w regionie, prezydenci podkreślili znaczenie wzmacniania więzi transatlantyckich oraz zaakcentowali wagę zagwarantowania bezpieczeństwa państw bałtyckich i Polski. Wymienili się również opiniami na temat sposobów pogłębiania współpracy z nową administracją USA. Ustalono, że pierwsze spotkanie polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej odbędzie się w tym roku.

Jak informowaliśmy, w listopadzie prezydent Andrzej Duda dwudniową wizytę na Litwie. W jej czasie spotkał się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą, współprowadził rozmowy polsko-litewskie, wystąpił na forum parlamentu Litwy, uczestniczył w inauguracji polsko-litewskiego forum biznesowego, odwiedził cmentarze na Rossie i Antokolu i rozmawiał z litewskimi politykami: z ustępującym premierem Sauliusem Skvernelisem i kandydatką na premiera, Ingridą Šimonytė.

W czasie konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą prezydent Polski został przez niego wezwany do przestrzegania „praw i wolności człowieka” i do dialogu w sprawie „zdrowia reprodukcyjnego kobiet w Polsce”. W podobnym tonie wypowiedzieli się wcześniej m.in. nowa przewodnicząca Sejmasu oraz lider konserwatystów Gabrielus Landsbergis, kandydat na nowego szefa MSZ Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski mówiąc o priorytetach w stosunkach z Litwą nie wymienił wśród nich kwestii praw 200-tysięcznej społeczności Polaków Wileńszczyzny od 30 lat poddawanych w tym państwie zinstytucjonalizowanej dyskryminacji.

W wywiadzie dla TVP Wilno prezydent Andrzej Duda zachwalał stan relacji polsko-litewskich i projekt Trójmorza. Jednocześnie uchylał się od wyrażenia jasnego stanowiska ws. problemów Polaków z Litwy, określając ich mianem „osób mających polskie korzenie”. Jego zdaniem „wiele kwestii przestanie być problematycznych, jeżeli społeczeństwa poczują korzyść płynącą ze wzajemnych relacji”. Zaznaczył też, że składał wieńce „na grobach bohaterów Litwy i walki o niepodległość państwa litewskiego”.

Kresy.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply