“To jest europejski projekt, który leży w interesie wielu krajów UE” – powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz, odnosząc się do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Kto sądzi, że nowy gazociąg byłby tylko w interesie Rosji, ten się myli – podkreślił Kurz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla niemieckiej gazety “Welt am Sonntag”. Uważa, że z projektu skorzystają również Niemcy, Austria oraz inne europejskie kraje.

Zdaniem szefa austriackiego rządu nie należy łączyć kwestii gazociągu z ewentualnymi sankcjami, które mogą zostać nałożone na Rosję w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Kurz oświadczył, że popiera w tej sprawie stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel. “Cieszę się, że rząd Niemiec nadal obstaje przy budowie Nord Stream 2” – zaznaczył.

Dodał, że w związku ze wspomnianym projektem należy zabezpieczyć interesy Ukrainy.

W poniedziałek niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt napisał, powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie, że USA po raz pierwszy zasygnalizowały Niemcom gotowość do rozmów o zniesieniu sankcji nałożonych na gazociąg Nord Stream 2, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec.

Przypomnijmy, że również w poniedziałek przedstawiciel francuskiego rządu zaapelował do Niemiec o to by odstąpiły od projektu budowy kolejnych nitek gazociągu Nord Stream 2.

Francuski minister stwierdził, że jego państwo „zawsze” było sceptyczne wobec Nord Stream 2 „w tym kontekście” jaki stanowią liczne zatrzymania przeciwników rosyjskich władz w czasie niesankcjonowanych zgromadzeń ulicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również we wtorek wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie dokończony pomimo istniejących trudności.

Podczas swojej wizyty w Rosji szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, kolejny raz krytycznie wypowiedział się na temat amerykańskich sankcji, które obejmują europejskie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie oraz Stany Zjednoczone.

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply