USA po raz pierwszy zasygnalizowały Niemcom gotowość do rozmów o zniesieniu sankcji nałożonych na gazociąg Nord Stream 2, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec.

O sprawie napisał w poniedziałek niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według niemieckiej gazety Amerykanie oczekują, że strona niemiecka przedstawi pakiet propozycji, które doprowadzą do kompromisu. Waszyngton chce, aby niemiecki pakiet zapewniał bezpieczeństwo energetyczne Europy rozumiane jako powstrzymanie rosnącej zależności od rosyjskiego gazu i zapobieżenie zakręceniu Ukrainie kurka z gazem.

Amerykanie chcieliby wyposażenia Nord Stream 2 w mechanizm wyłączający, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Moskwa próbowała wywrzeć presję na Ukrainę poprzez ograniczenie dostaw gazu.

Stany Zjednoczone uważają też, że należy zrewidować porozumienie regulujące tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego przez Ukrainę.

Według Handelsblatt ​​rząd Angeli Merkel „odetchnął z ulgą” po wiadomościach o propozycji USA, ale nie zaoferował jeszcze żadnych ustępstw administracji Joe Bidena.

Poproszony o komentarz w tej sprawie rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział, że amerykańskie zastrzeżenia wobec gazociągu są znane, ale USA są gotowe do rozmów, które rozwieją wszelkie „wątpliwości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w przyjętej przez Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane ponad rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski” i barkę „Fortuna”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wicekanclerz Niemiec: Nord Stream 2 zostanie dokończony

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / dw.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz