USA po raz pierwszy zasygnalizowały Niemcom gotowość do rozmów o zniesieniu sankcji nałożonych na gazociąg Nord Stream 2, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec.

O sprawie napisał w poniedziałek niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie.

Według niemieckiej gazety Amerykanie oczekują, że strona niemiecka przedstawi pakiet propozycji, które doprowadzą do kompromisu. Waszyngton chce, aby niemiecki pakiet zapewniał bezpieczeństwo energetyczne Europy rozumiane jako powstrzymanie rosnącej zależności od rosyjskiego gazu i zapobieżenie zakręceniu Ukrainie kurka z gazem.

Amerykanie chcieliby wyposażenia Nord Stream 2 w mechanizm wyłączający, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Moskwa próbowała wywrzeć presję na Ukrainę poprzez ograniczenie dostaw gazu.

Stany Zjednoczone uważają też, że należy zrewidować porozumienie regulujące tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego przez Ukrainę.

Według Handelsblatt ​​rząd Angeli Merkel “odetchnął z ulgą” po wiadomościach o propozycji USA, ale nie zaoferował jeszcze żadnych ustępstw administracji Joe Bidena.

Poproszony o komentarz w tej sprawie rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział, że amerykańskie zastrzeżenia wobec gazociągu są znane, ale USA są gotowe do rozmów, które rozwieją wszelkie “wątpliwości”.

Przypomnijmy, że w przyjętej przez Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane ponad rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski” i barkę “Fortuna”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wicekanclerz Niemiec: Nord Stream 2 zostanie dokończony

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / dw.com

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Te żądania USA niczego nie zmieniają, bo nie uniezależniają transportu gazu od Ukrainy. Ponadto Rosja nie potrzebuje zgody USA na dokończenie tego gazociągu, mają swoje statki i właśnie rozpoczęli budowę ostatniego odcinka tego gazociągu.