Wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie dokończony pomimo istniejących trudności.

Jak podała we wtorek agencja RBK-Ukraina, Scholz odniósł się do budowy Nord Stream 2 na internetowej konferencji „Europa – 2021” organizowanej przez Tagesspiegel, ZEIT, WirtschaftsWoche i Handelsblatt. Odpowiadając na pytanie prowadzących o to, czy gazociąg zostanie dokończony, niemiecki polityk odpowiedział: „Tak”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na uwagę, że wielu ważnych partnerów Niemiec w UE oraz USA jest przeciwnych temu projektowi, Scholz przyznał, że są trudności, ale UE wyraziła poparcie.

„Państwa europejskie wspólnie wyjaśniły bardzo szczegółowo, że uważają, że jest to kwestia europejska i nie chcą, aby inni ingerowali” – powiedział wicekanclerz.

W poniedziałek minister spraw europejskich Francji Clement Beaune wezwał Niemcy do porzucenia projektu rozbudowy rosyjskiego gazociągu przebiegającego po dnie Morza Bałtyckiego. Jeszcze tego samego dnia odpowiedziała mu wicerzecznik rządu Niemiec Martina Fietz podkreślając, że niemiecki rząd ​​nie zmienił swojego „bazowego stanowiska” odnośnie poparcia budowy gazociągu Nord Stream 2. Według niej stanowisko Francji jest dobrze znane niemieckiemu rządowi, a Berlin utrzymuje „bardzo bliskie kontakty” w tej sprawie z Paryżem. Dodała też, że na początku ubiegłego tygodnia ambasadorowie państw-członków UE rozmawiali o wspólnej europejskiej odpowiedzi na brutalne działania rosyjskich sił bezpieczeństwa podczas protestów zwolenników Aleksieja Nawalnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prace nad Nord Stream 2, a właściwie nad ostatnim niewielkim odcinkiem u wybrzeży Niemiec zostały przez Rosjan wstrzymane na prawie rok po tym, gdy USA zapowiedziały perspektywę sankcji dla firm biorących udział w jego budowie. Jednak w grudniu zeszłego roku Rosjanom udało się ponownie uruchomić układanie rur na dnie morskim.

Kresy.pl / rbc.ua / dw.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz