Wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie dokończony pomimo istniejących trudności.

Jak podała we wtorek agencja RBK-Ukraina, Scholz odniósł się do budowy Nord Stream 2 na internetowej konferencji „Europa – 2021” organizowanej przez Tagesspiegel, ZEIT, WirtschaftsWoche i Handelsblatt. Odpowiadając na pytanie prowadzących o to, czy gazociąg zostanie dokończony, niemiecki polityk odpowiedział: “Tak”.

Na uwagę, że wielu ważnych partnerów Niemiec w UE oraz USA jest przeciwnych temu projektowi, Scholz przyznał, że są trudności, ale UE wyraziła poparcie.

„Państwa europejskie wspólnie wyjaśniły bardzo szczegółowo, że uważają, że jest to kwestia europejska i nie chcą, aby inni ingerowali” – powiedział wicekanclerz.

W poniedziałek minister spraw europejskich Francji Clement Beaune wezwał Niemcy do porzucenia projektu rozbudowy rosyjskiego gazociągu przebiegającego po dnie Morza Bałtyckiego. Jeszcze tego samego dnia odpowiedziała mu wicerzecznik rządu Niemiec Martina Fietz podkreślając, że niemiecki rząd ​​nie zmienił swojego „bazowego stanowiska” odnośnie poparcia budowy gazociągu Nord Stream 2. Według niej stanowisko Francji jest dobrze znane niemieckiemu rządowi, a Berlin utrzymuje „bardzo bliskie kontakty” w tej sprawie z Paryżem. Dodała też, że na początku ubiegłego tygodnia ambasadorowie państw-członków UE rozmawiali o wspólnej europejskiej odpowiedzi na brutalne działania rosyjskich sił bezpieczeństwa podczas protestów zwolenników Aleksieja Nawalnego.

Prace nad Nord Stream 2, a właściwie nad ostatnim niewielkim odcinkiem u wybrzeży Niemiec zostały przez Rosjan wstrzymane na prawie rok po tym, gdy USA zapowiedziały perspektywę sankcji dla firm biorących udział w jego budowie. Jednak w grudniu zeszłego roku Rosjanom udało się ponownie uruchomić układanie rur na dnie morskim.

Kresy.pl / rbc.ua / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply