W piątek odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego – Polski, Litwy i Ukrainy. Wzięła w nim udział także uznawana za liderkę białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska.

Piątkowe spotkanie ministra Zbigniewa Raua z Gabrieliusem Landsbergisem i Dmytrem Kułebą odbyło się w formule wideokonferencji. Rozmówcy omówili plany działalności Trójkąta Lubelskiego.

Przypomnijmy, że ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy w lipcu 2020 roku ogłosili pogłębienie współpracy w formule tzw. Trójkąta Lubelskiego. Ma być to trójstronna platforma współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, Republiką Litewską i Ukrainą. Zakłada ona regularne spotkania szefów dyplomacji trzech państw, „także na marginesie spotkań wielostronnych i przy udziale wybranych partnerów” oraz „konsultacje wyższych urzędników ministerstw spraw zagranicznych oraz ustanowienie oficerów łącznikowych”.

Podczas piątkowego spotkania szefowie dyplomacji zgodzili się, że Trójkąt Lubelski powinien pozostać platformą wzmocnionego dialogu na bieżące tematy polityki regionalnej i europejskiej. Wskazano także obszary prac kolejnych, regularnych spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i koordynatorów narodowych w randze wiceministrów.

Jak zaznaczono, padły ” konkretne propozycje ustanowienia mechanizmów współpracy trójstronnej ws. walki z dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi”. Jedną z rozważanych opcji jest format regularnych wspólnych raportów Trójkąta Lubelskiego na ten temat. Miałyby być tworzone z udziałem ekspertów z Ministerstw Spraw Zagranicznych, organizacji pozarządowych i ośrodków analitycznych z trzech krajów.

Rozważano także “możliwości organizacji spotkania Trójkąta Lubelskiego na najwyższym szczeblu”.

Ministrowie ustalili, że przeanalizowana zostanie propozycja stworzenia przez Polskę, Ukrainę i państwa bałtyckie wspólnego think-tanku, który miałby zajmować się “kształceniem nowych kadr dla życia politycznego i społecznego” oraz wspólnymi inicjatywami, które miałyby na celu “uwypuklić pozytywne wydarzenia ze wspólnej przeszłości”. Dmytro Kułeba zasugerował również poświęcenie uwagi badaniu kultury krymsko-tatarskiej, jako ważnej części dziedzictwa kulturowego Ukrainy, Polski i Litwy.

Wypracowaniem dokładnej agendy prac Trójkąta zajmą się koordynatorzy narodowi. Zostanie ona zatwierdzona na kolejnym spotkaniu ministerialnym.

Strona ukraińska poinformowała o znaczącym zacieśnieniu współpracy między trzema państwami Partnerstwa Wschodniego, które związane są z UE umowami stowarzyszeniowymi i o wolnym handlu – Ukrainy, Gruzji i Republiki Mołdawii. Zapowiedziała przekazanie wkrótce szczegółów tych planów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Trójkąt narodził się w Lublinie, a dojrzał w Kijowie. Ukraina, Polska i Litwa mają wszelkie szanse, aby uczynić z Trójkąta Lubelskiego ważnego gracza w naszym regionie Europy Środkowej” – stwierdził szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

Ponadto Kułeba poinformował o wysiłkach Ukrainy zmierzających do odzyskania Półwyspu Krymskiego i przygotowania się do inauguracji Platformy Krymskiej (międzynarodowej platformy ds. deokupacji Krymu). Ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Polski z zadowoleniem przyjęli tę inicjatywę i potwierdzili gotowość swoich państw do udziału w szczycie inauguracyjnym w Kijowie w sierpniu 2021 r.

Jak zaznaczyła strona ukraińska, “ważnym tematem dyskusji była koordynacja wysiłków Trójkąta Lubelskiego w Europie Środkowej w kontekście nowej polityki administracyjnej USA”. Strony zgodziły się, że “głębsze zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we współpracę z regionem odegra kluczową rolę w zacieśnianiu więzi transatlantyckich, ochronie zrównoważonego rozwoju, wolności i demokracji w Europie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odrębnym tematem dyskusji był kryzys polityczny na Białorusi i perspektywy jego rozwiązania. Jak informowaliśmy, Ukraina zaprosiła na spotkanie szefów MSZ Swietłanę Tichanowską. Było to prawdopodobnie pierwsze spotkanie przedstawicieli ukraińskiego rządu z liderką białoruskiej opozycji. O jej obecności na spotkaniu nie wspomina relacja polskiego MSZ. Trójkąt ma być otwarty na przystąpienie do niego “demokratycznej Białorusi”.

“Chcemy mieć za sąsiada wolną, demokratyczną i niezależną Białoruś. To niezwykle ważne dla naszych trzech państw i dla całej Europy” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Kułeba podziękował Polsce i Litwie za niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz “zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji” na Ukrainę. Polska i Litwa potwierdziły swoje dalsze poparcie dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w UE i NATO.

Na spotkaniu omówiono także aktualną sytuację COVID-19 w krajach Trójkąta Lubelskiego, szczepienia ludności, a także możliwe sposoby współpracy w tym zakresie. Szczególne zainteresowanie strony ukraińskiej budziła sprawa transferu szczepionek z UE do krajów Partnerstwa Wschodniego. Ukraina określiła również swoje oczekiwania w związku ze zbliżającym się szczytem Partnerstwa.

Gospodarzem kolejnego spotkania Trójkąta Lubelskiego będzie Litwa.

Kresy.pl / mfa.gov.ua / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply