Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przeprowadzili konsultacje dwustronne w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę. Resort podkreślił, że ministrowie potwierdzili trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny-Polska.

Resort spraw zagranicznych podaje, że omówiono m.in. agendę stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy „17 + 1” oraz perspektywy współpracy UE-Chiny. Ministrowie wymienili także opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw, m.in. na temat źródeł napięć w sprawach globalnych, a także obszarów możliwego współdziałania. Ministrowie potwierdzili też, że trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny-Polska odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku.

“Minister Rau przedstawił polską ocenę inicjatywy „17 + 1”. Ministrowie zgodzili się, że ten format, po niezbędnych dostosowaniach, powinien być ważnym filarem współpracy między Europą a Chinami” – informuje MSZ.

Minister Rau zapowiedział, że “Polska, jako jeden z beneficjentów rozwoju ładu światowego po 1989 roku, będzie nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w tworzeniu i utrzymywaniu warunków dla pokojowej współpracy międzynarodowej”.

Zobacz także: Chiny i Iran zacieśniają sojusz. Kraje podpisały 25-letnią umowę o współpracy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom. Informacje o chińskich inwestycjach zagranicznych podał w lutym br. za Rhodium Group portal Bankier.pl. Z danych tych wynika, że poziom chińskiego kapitału lokowanego w Unii Europejskiej i państwach EFTA był z kolei w roku pandemicznym najniższy od dekady. Inwestycje w USA i Kanadzie były z kolei najniższe od 2009 r. Całkowicie inaczej było jednak w przypadku Polski gdzie poziom napływu chińskiego kapitału był najwyższy w historii.

Zobacz także: „RZ”: Dzięki „nowemu jedwabnego szlakowi Polska może zarobić 48 mld dolarów do 2040 roku

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply