W 2020 r. był Polski rokiem w którym łączna wartość inwestycji z Chińskiej Republiki Ludowej osiągnęła rekordowy poziom.

Informacje o chińskich inwestycjach zagranicznych podał we wtorek za Rhodium Group portal Bankier.pl. Z danych tych wynika, że poziom chińskiego kapitału lokowanego w Unii Europejskiej i państwach EFTA był w roku pandemicznym najniższy od dekady. Inwestycje w USA i Kanadzie były z kolei najniższe od 2009 r. Całkowicie inaczej było jednak w przypadku Polski gdzie poziom napływu chińskiego kapitału była najwyższy w historii.

W Polsce Chińczycy zainwestowali w zeszłym roku około miliarda dolarów. W Europie wyprzedziły nasz kraj pod tym względem tylko Niemcy przyciągając inwestycje na łączną sumę około 2 mld dol. i Francja, gdzie ich poziom był niewiele wyższy niż w Polsce.

Dotychczasowy rekord chińskich inwestycji w naszym państwie to wynik z 2016 r. kiedy to odnotowano ich napływ na poziomie pół miliarda dolarów. Jednak w późniejszych latach inwestycje te były znacznie mniejsze i spowodowały sytuację w której posiadające trzy razy mniejszą gospodarkę Węgry wchłonęły chiński kapitał na sumę cztery razy większą niż Polska.

Bankier.pl podkreślił jednak, że rekordowy poziom pieniędzy jakie napłynęły do polski z Chin to w głównej mierze zasługa inwestycji jednego chińskiego koncernu. GLP – potentat w branży centrów logistycznych zainwestował 800 mln dol. w grupę Goodman posiadającą takie centra w całej Europie Środkowowschodniej. Największą inwestycją była więc inwestycja typu brown field – włożenie kapitału w już funkcjonującą firmę, nie zaś budowa jej od podstaw.

Około 200 mln dol. w tej samej branży zainwestowała chińska spółka CGL, która nabyła dwa centra logistyczne Amazona w Bolesławcu i Pabianicach.

Jednak jak podkreślił Bankier.pl wyraźnie więcej było też inwestycji typu green field. Wśród takich inwestorów portal wymienił CL, Shanghai Electric, China Civil Engineering Group i China State Construction Corporation.

Czytaj także: “RZ”: Dzięki “nowemu jedwabnego szlakowi Polska może zarobić 48 mld dolarów do 2040 roku

bankier.pl/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply