Dwa myśliwce Eurofighter Typhoon FGR.Mk4 brytyjskich sił powietrznych przeprowadziły nad Irakiem operację skierowaną przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego. Użyto podczas niej kierowanych bomb Paveway IV.

Brytyjskie siły powietrzne poinformowały o przeprowadzeniu operacji w poniedziałek. Działania były skierowane przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego, którzy ukrywają się w skalnych jaskiniach położonych w rejonie północnego Iraku. Jeden z samolotów obserwacyjnych zlokalizował dwie grupy bojowników w rejonie dziesięć mil na północ od Bajdżi. Bojownicy ukrywali się w skalnych jaskiniach. Do akcji wysłane zostały dwa myśliwce Eurofighter Typhoon FGR.Mk4. Samoloty wystrzeliły bomby kierowane Paveway IV, które uderzyły w cele. Działania miały miejsce 24 stycznia.

Przed przeprowadzeniem akcji brytyjscy piloci sprawdzili obszar wokół jaskiń.

Zobacz także: Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe nad Bałtykiem

1 lutego w serwisie YouTube został zamieszczone nagranie operacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
Zdjęcie przedstawia lądowanie RAF Typhoon.

źr. raf.mod.uk

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: EA-19G z USA czy nowy wariant Eurofightera? Niemcy wybierają zdolny do pokonania S-300

Bomby kierowane Paveway IV zostały opracowane przez Raytheon UK. Są wyposażone w podwójny system naprowadzania – mogą być kierowane zarówno za pomocą układu GPS/INS, jak również półaktywnie laserowo.

W 2014 roku rozpoczęto ich integrację z myśliwcami Eurofighter Typhoon. Odbywało się to w ramach programu modernizacyjnego P1Eb. Bomby były wielokrotnie używane bojowo, m.in. w Afganistanie, Syrii oraz Iraku.

raf.mod.uk / arabnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply