Wielki pożar składowiska opon samochodowych w Olicie na Litwie doprowadził do katastrofy ekologicznej. Specjalna komisja sprawdzi, czy pożar był gaszony prawidłowo.

Jak podało RMF FM, pożar, który wybuchł w połowie października w zakładzie przetwórstwa zużytych opon „Ekologistyka” w Olicie, był gaszony przez 10 dni. Strażacy i wojsko nie potrafili zapanować nad żywiołem. Z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście ogłoszono stan nadzwyczajny. Gryzący dym było czuć w promieniu kilkunastu kilometrów. Trzeba było ewakuować szpital a mieszkańcom zalecono pozostawanie w domach i nieotwieranie okien.

Jeszcze kilka dni po pożarze poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy był bardzo wysoki. Osiem osób zgłosiło się do lekarzy z problemami zdrowotnymi spowodowanymi zanieczyszczeniem powietrza. Zdaniem naukowców podczas pożaru wydzieliły się duże ilości trujących substancji, a skutki ich wpływu na zdrowie ludzi mogą być odczuwane przez kilka dziesięcioleci. Trwa ustalanie, w jakim stopniu skażeniu uległy gleba i woda w promieniu 10 km od miejsca pożaru, a także jaki był wpływ na jakość mięsa zwierząt hodowlanych. Zdaniem litewskiej służby ds. żywności i weterynarii mleko z dotkniętych obszarów jest zanieczyszczone. Wprowadzono zakaz jego sprzedaży i wykorzystywania w karmieniu zwierząt i ludzi.

Jeszcze w trakcie gaszenia pożaru pojawiły się głosy obwiniające za zaistniałą sytuację minister spraw wewnętrznych Ritę Tamašunienė. Pod petycją o jej odwołanie podpisało się 35 tys. osób. Tamašunienė przyznała się do błędów w zarządzaniu kryzysowym, wzięła na siebie odpowiedzialność i oddała się do dyspozycji zwierzchników. Obiecała także analizę popełnionych nieprawidłowości i podjęcie na przyszłość działań naprawczych. W związku z pożarem zwołano sztab kryzysowy z udziałem premiera i prezydenta Litwy. Prezydent Nausėda wyraził opinię, że pożar pokazał braki w koordynacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami i szczeblami zarządzania. Według RMF FM pożar w Olicie stał się wiodącym tematem na Litwie.

Jak podał we wtorek portal Zw.lt, litewski Departament Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa powołał specjalną komisję, która ustali, czy pożar w Olicie był gaszony prawidłowo oraz kto był odpowiedzialny m.in. za wyposażenie strażaków i bezpieczeństwo. Na razie wiadomo, że nieprawidłowości były w samym zakładzie „Ekologistyka” – opony były składowane nieprawidłowo oraz było ich więcej, niż przewidywały zezwolenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Rita Tamašunienė zasiada w litewskim rządzie z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Kresy.pl / rmf24.pl / zw.lt / Baltic Times

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz