Litwa: zaprzysiężenie nowych ministrów, w tym Polaków

Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz, posłowie i czołowi politycy polskiej partii na Litwie, AWPL-ZChR, zostali oficjalnie zaprzysiężeni na ministrów spraw wewnętrznych i łączności.

We wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Sejmu Republiki Litewskiej zaprzysiężeni zostali trzej nowi ministrowie. Wśród nich są dotychczasowi posłowie i czołowi politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: Rita Tamašunienė, nowa minister spraw wewnętrznych i Jarosław Narkiewicz – nowy minister łączności. Ponadto, nowym ministrem rolnictwa został oficjalnie Andrius Palionis z Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Tym samym zatwierdzono skład odnowionego, XVII rządu RL. Na jego czele stoi dotychczasowy premier, Saulius Skvernelis. W nowym rządzie AWPL-ZChR będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi. Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie odbędzie się w środę.

7 sierpnia br. prezydent Litwy Gitanas Nausėda zatwierdził skład rządu przedstawiony przez rozszerzoną koalicję rządzącą, która składa się od 5 lipca z czterech, a nie dwóch partii – Związku Chłopów i Zielonych oraz Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Do koalicji obok Porządku i Sprawiedliwości (TT) dołączyła także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR uzyskała w gabinecie dwie ważne teki – ministra spraw wewnętrznych i ministra łączności.

Czytaj także: Polska partia na Litwie zmienia kandydatów na ministrów

Za przyznaniem pełnomocnictw nowemu rządowi głosowało 75 posłów. 27 było przeciw (głównie konserwatyści, znani z antypolskiego nastawienia), a 9 wstrzymało się od głosu. Opozycyjni konserwatyści twierdzą, że zatwierdzenie gabinetu ministrów odbyło się niezgodnie z Konstytucją RL i zamierzają skierować w tej sprawie skargę do Sądu Konstytucyjnego.

Premier Skvernelis zaznaczał, że nowi członkowie rządu to politycy z dużym doświadczeniem i nie ma najmniejszych obaw co do tego, że zdołają wykorzystać swoją wiedzę w pracy na rzecz państwa. Podczas sejmowej debaty padły pytania o lojalność i kompetencje ministrów delegowanych przez AWPL-ZChR, w odpowiedzi na co Skvernelis zapewnił, że ma do nich pełne zaufanie.

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiada nie tylko za policję, ale też za administrację i samorządy – ma to zatem bardzo duże znaczenie z punktu widzenia polskiej mniejszości na Litwie. Z kolei komunikacja i transport to również ważne sfery, odpowiadające za 10 procent PKB Republiki Litewskiej.

Koalicja w obecnym składzie dysponuje w nim większością 76 ze 141 deputowanych. Sama AWPL-ZChR dysponuje w litewskim parlamencie 8 mandatami, a więc jej posłowie będą niezbędni, aby utrzymać większość dla rządu.

– Zaproszenie nas do koalicji rządzącej, powierzenie dwóch bardzo ważnych resortów jest wyrazem zaufania wobec naszego ugrupowania – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Rita Tamašunienė, nowa szefowa MSZ. – Swoją pracą i działalnością udowodniliśmy, że Polak potrafi, że jest pełnoprawnym obywatelem, że ma dobre pomysły i je realizuje. Nasza frakcja złożyła sporo projektów dotyczących polityki prorodzinnej, prospołecznej. Pieniądze na dziecko to nasz pomysł. To też Karta Dużej Rodziny – nowość w naszym kraju. Nawet będąc w opozycji, udało się to zrealizować.

Jeszcze po podpisaniu umowy koalicyjnej szef polskiej partii na Litwie Waldemar Tomaszewski mówił, że większość propozycji programowych AWPL-ZChR zostało zawartych w umowie koalicyjnej. Podkreślał też, że konieczne jest wzmocnienie samorządności, a zmiany w tym obszarze zostały zawarte w umowie koalicyjnej. „(…) to właśnie siła samorządowa jest tą władzą, która jest najbliżej mieszkańców” – mówił lider AWPL-ZChR. Obecnie polska partia ma swoich radnych w sześciu samorządach Litwy, z czego w dwóch sprawuje władzę samodzielnie (rejon wileński i solecznicki), a w pozostałych czterech jest w koalicji.

Rząd Sauliusa Skvernelisa stracił poparcie trwałej większości w litewskim Sejmie jeszcze w 2017 r. i od tego czasu utrzymywał się dzięki wsparciu zewnętrznemu, między innymi głosom AWPL-ZChR, która w zamian uzyskiwała poparcie LSDDP i głównej partii rządzącej, Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) dla niektórych swoich postulatów.

Czytaj także: Polska partia w rządzie Litwy – duża odpowiedzialność, czasu mało

l24.lt / wilnoteka.lt / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. arczi
    arczi :

    To bardzo dobra wiadomość, moje wielkie gratulacje dla nowych ministrów a zwłaszcza dla pani Rity, która tworzy bardzo pozytywny wizerunek. Gratuluję też AWPL, bo to wielka sprawa mieć aż dwóch ministrów i to tak ważnych resortów.
    Aż się chce zawołać: Wilno Warszawa – wspólna sprawa!!!

  2. mariusz67
    mariusz67 :

    Posłowie – ministrowie AWPL mają niezbędną wiedzę, kompetencje i doświadczenie. Życzę powodzenia w pełnieniu tych ważnych funkcji. Jestem dumny z Rodaków – Wilniuków, że pomimo trudnych okoliczności potrafią tak znakomicie zaświadczać o polskiej godności i zaradności.

  3. anka
    anka :

    Już jest konkretny wymiar obecności AWPL-ZChR w rządzie.
    Oto litewski Sejm przyjął wczoraj propozycję sejmowej frakcji AWPL, przewidującą ustanowienie 2 listopada, czyli Dnia Zadusznego, dniem świątecznym i wolnym od pracy. Będzie tak od 2020 roku. Dniem wolnym jest oczywiście także 1 listopada czyli uroczystość Wszystkich Świętych.

  4. FrancisMorges
    FrancisMorges :

    Znalazłem bardzo ciekawy i trafny opis sytuacji:
    rok 2019 dla AWPL-ZCHR niewątpliwie przejdzie do historii z uwagi na: „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin odniosła kolejny polityczny sukces w tym roku. Po zwycięskich wyborach samorządowych w marcu, w których podkreśliła bezkonkurencyjną pozycję w okręgu wileńskim oraz majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Waldemar Tomaszewski po raz trzeci z rzędu zdobył mandat europosła, teraz partia weszła w skład koalicji rządzącej Litwą obsadzając aż dwa kluczowe ministerstwa, spraw wewnętrznych oraz resort łączności. – jak powiedział dr Rogalski.