Litwa: zaprzysiężenie nowych ministrów, w tym Polaków

Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz, posłowie i czołowi politycy polskiej partii na Litwie, AWPL-ZChR, zostali oficjalnie zaprzysiężeni na ministrów spraw wewnętrznych i łączności.

We wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Sejmu Republiki Litewskiej zaprzysiężeni zostali trzej nowi ministrowie. Wśród nich są dotychczasowi posłowie i czołowi politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: Rita Tamašunienė, nowa minister spraw wewnętrznych i Jarosław Narkiewicz – nowy minister łączności. Ponadto, nowym ministrem rolnictwa został oficjalnie Andrius Palionis z Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Tym samym zatwierdzono skład odnowionego, XVII rządu RL. Na jego czele stoi dotychczasowy premier, Saulius Skvernelis. W nowym rządzie AWPL-ZChR będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi. Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie odbędzie się w środę.

7 sierpnia br. prezydent Litwy Gitanas Nausėda zatwierdził skład rządu przedstawiony przez rozszerzoną koalicję rządzącą, która składa się od 5 lipca z czterech, a nie dwóch partii – Związku Chłopów i Zielonych oraz Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Do koalicji obok Porządku i Sprawiedliwości (TT) dołączyła także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR uzyskała w gabinecie dwie ważne teki – ministra spraw wewnętrznych i ministra łączności.

Czytaj także: Polska partia na Litwie zmienia kandydatów na ministrów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za przyznaniem pełnomocnictw nowemu rządowi głosowało 75 posłów. 27 było przeciw (głównie konserwatyści, znani z antypolskiego nastawienia), a 9 wstrzymało się od głosu. Opozycyjni konserwatyści twierdzą, że zatwierdzenie gabinetu ministrów odbyło się niezgodnie z Konstytucją RL i zamierzają skierować w tej sprawie skargę do Sądu Konstytucyjnego.

Premier Skvernelis zaznaczał, że nowi członkowie rządu to politycy z dużym doświadczeniem i nie ma najmniejszych obaw co do tego, że zdołają wykorzystać swoją wiedzę w pracy na rzecz państwa. Podczas sejmowej debaty padły pytania o lojalność i kompetencje ministrów delegowanych przez AWPL-ZChR, w odpowiedzi na co Skvernelis zapewnił, że ma do nich pełne zaufanie.

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiada nie tylko za policję, ale też za administrację i samorządy – ma to zatem bardzo duże znaczenie z punktu widzenia polskiej mniejszości na Litwie. Z kolei komunikacja i transport to również ważne sfery, odpowiadające za 10 procent PKB Republiki Litewskiej.

Koalicja w obecnym składzie dysponuje w nim większością 76 ze 141 deputowanych. Sama AWPL-ZChR dysponuje w litewskim parlamencie 8 mandatami, a więc jej posłowie będą niezbędni, aby utrzymać większość dla rządu.

– Zaproszenie nas do koalicji rządzącej, powierzenie dwóch bardzo ważnych resortów jest wyrazem zaufania wobec naszego ugrupowania – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Rita Tamašunienė, nowa szefowa MSZ. – Swoją pracą i działalnością udowodniliśmy, że Polak potrafi, że jest pełnoprawnym obywatelem, że ma dobre pomysły i je realizuje. Nasza frakcja złożyła sporo projektów dotyczących polityki prorodzinnej, prospołecznej. Pieniądze na dziecko to nasz pomysł. To też Karta Dużej Rodziny – nowość w naszym kraju. Nawet będąc w opozycji, udało się to zrealizować.

Jeszcze po podpisaniu umowy koalicyjnej szef polskiej partii na Litwie Waldemar Tomaszewski mówił, że większość propozycji programowych AWPL-ZChR zostało zawartych w umowie koalicyjnej. Podkreślał też, że konieczne jest wzmocnienie samorządności, a zmiany w tym obszarze zostały zawarte w umowie koalicyjnej. „(…) to właśnie siła samorządowa jest tą władzą, która jest najbliżej mieszkańców” – mówił lider AWPL-ZChR. Obecnie polska partia ma swoich radnych w sześciu samorządach Litwy, z czego w dwóch sprawuje władzę samodzielnie (rejon wileński i solecznicki), a w pozostałych czterech jest w koalicji.

Rząd Sauliusa Skvernelisa stracił poparcie trwałej większości w litewskim Sejmie jeszcze w 2017 r. i od tego czasu utrzymywał się dzięki wsparciu zewnętrznemu, między innymi głosom AWPL-ZChR, która w zamian uzyskiwała poparcie LSDDP i głównej partii rządzącej, Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) dla niektórych swoich postulatów.

Czytaj także: Polska partia w rządzie Litwy – duża odpowiedzialność, czasu mało

l24.lt / wilnoteka.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. arczi
  arczi :

  To bardzo dobra wiadomość, moje wielkie gratulacje dla nowych ministrów a zwłaszcza dla pani Rity, która tworzy bardzo pozytywny wizerunek. Gratuluję też AWPL, bo to wielka sprawa mieć aż dwóch ministrów i to tak ważnych resortów.
  Aż się chce zawołać: Wilno Warszawa – wspólna sprawa!!!

 2. anka
  anka :

  Już jest konkretny wymiar obecności AWPL-ZChR w rządzie.
  Oto litewski Sejm przyjął wczoraj propozycję sejmowej frakcji AWPL, przewidującą ustanowienie 2 listopada, czyli Dnia Zadusznego, dniem świątecznym i wolnym od pracy. Będzie tak od 2020 roku. Dniem wolnym jest oczywiście także 1 listopada czyli uroczystość Wszystkich Świętych.

 3. FrancisMorges
  FrancisMorges :

  Znalazłem bardzo ciekawy i trafny opis sytuacji:
  rok 2019 dla AWPL-ZCHR niewątpliwie przejdzie do historii z uwagi na: „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin odniosła kolejny polityczny sukces w tym roku. Po zwycięskich wyborach samorządowych w marcu, w których podkreśliła bezkonkurencyjną pozycję w okręgu wileńskim oraz majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Waldemar Tomaszewski po raz trzeci z rzędu zdobył mandat europosła, teraz partia weszła w skład koalicji rządzącej Litwą obsadzając aż dwa kluczowe ministerstwa, spraw wewnętrznych oraz resort łączności. – jak powiedział dr Rogalski.