Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin postanowiła zmienić swoich kandydatów na ministrów w rządzie Sauliusa Skvernelisa.

Polska partia na Litwie zgodziła się dołączyć do koalicji Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS), Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) oraz Prawa i Porządku (TT) w zamian ze dwie teki ministerialne w rządzie Skvernelisa. Środki masowego przekazu sugerowały, że jej kandydatem AWPL-ZChR na stanowisko ministra spraw wewnętrznych będzie Jarosław Narkiewicz, a na ministra komunikacji byłego wiceszef tego resortu Władysława Kondratowicz. Jednak w poniedziałek partia Waldemara Tomaszewskiego przedstawiła inne propozycje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak napisał we wtorek portal Znad Wilii, powołując się na oficjalny komunikat polskiej partii, kandydatem na ministra spraw wewnętrznych z ramienia AWPL-ZChR jest obecna przewodnicząca jej frakcji w litewskim parlamencie, Rita Tamašunienė. Narkiewicz zamiast objąć ten resort ma zostać ministrem komunikacji. Oświadczenie Biura Prasowego partii opublikował portal L24.lt – „Dzisiaj na posiedzeniu podjęto decyzję o oficjalnym przedstawieniu posła Jarosława Narkiewicza jako kandydata na stanowisko ministra łączności, a posłankę Ritę Tamašunienė – na stanowisko ministra spraw wewnętrznych”.

Polska partia potwierdziła pojawiające się wcześniej w środkach masowego przekazu informację, że nowe propozycje są skutkiem zastrzeżeń nowego prezydenta Litwy, Gitanasa Nausėdy. Według Biura Prasowego AWPL-ZChR stało się tak dlatego, „by było więcej kandydatów na stanowiska ministrów” ponieważ „wzięto pod uwagę aspekt równości płci”. Polski dziennik „Rzeczpospolita” twierdził wcześniej, że prezydent i opozycyjni konserwatyści próbowali zablokować przyznanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polakom.

Czytaj także: Polska partia w rządzie Litwy – duża odpowiedzialność, czasu mało

l24.lt/zw.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wilenski
    wilenski :

    To są dobre kandydatury. Udział w rządzie potwierdza mocną pozycję AWPL-ZChR na litewskiej scenie politycznej. Cieszę się, że pani Rita jest kandydatką na ministra, bo łączy fachowość, odpowiedzialność i kobiecą intuicję. A mimo młodego wieku już ma duże doświadczenie polityczne.