Prokuratura Panamy miała wszcząć postępowanie w sprawie byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Tak twierdzi urzędnik jego poprzednika, Wiktora Janukowycza.

O wszczęciu w Panamie postępowania w sprawie Poroszenki poinformował prawnik, były szef administracji jego poprzednika, obalonego w 2014 r. Wiktora Janukowycza, Andrij Portnow. „Nasz praca z panamskimi adwokatami przyniosła pierwszy rezultat – specjalny prokurator republiki Panama wszczął postępowanie karne z paragrafu 254 Kodeksu Karnego Panamy – przestępstwo przeciw porządkowi gospodarczemu w formie prania dochodów z przestępstwa” – napisał na swoim kanale na komunikatorze Telegram Portnow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Portnowa panamski wymiar sprawiedliwości zajął się sprawą po jego pisemnym zeznaniu opisującym podejrzane praktyki byłego prezydenta Ukrainy i jego otoczenia. „Oczekujemy aktywności władz panamskich w sprawie wszystkich kierunków działalności jego spółek, rachunków bankowych, operacji handlowych” – cytuje Portnowa portal Ukraińska Prawda.

Po wybuchu afery „Panam papers” w 2016 r. okazało się, że Poroszenko zarejestrował w Panamie trzy spółki. Według prawników ówczesnego prezydenta Ukrainy przekazał on swoje udziały w koncernie Roschen w powiernictwo spółkom założonym razem z Rothschild Trust, by spełnić w ten sposób warunki ukraińskiego prawodawstwa, zabraniającego prezydentowi zajmowania się działalności gospodarczą. Jednak dziennikarze śledczy twierdzą, że celem Poroszenki było unikanie płacenia podatków. Portnow oskarża też byłego prezydenta Ukrainy o to, że „prał” pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności.

Były urzędnik Wiktora Janukowycza wyraził nadzieję, że po wyznaczeniu nowego prokuratora generalnego Ukrainy, także on zajmie się nielegalnymi, według Portnowa, operacjami finansowymi byłego prezydenta.

Ukraińska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie zamówienia wadliwych kamizelek kuloodpornych dla ukraińskiej armii przez urzędników nominowanych przez Poroszenkę. W sprawie pojawia się między innymi nazwisko Jurija Biriukowa, byłego doradcy Poroszenki w czasie jego prezydentury.

pravda.com.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz