Oficjalne uruchomienie gazociągi Siła Syberii, umożliwiającego tłoczenie wielkich ilości rosyjskiego gazu ze Wschodniej Syberii do Chin, ma nastąpić parę tygodni wcześniej niż planowano.

Gazprom i Chiny ustaliły datę oficjalnego uruchomienia gazociągu Siła Syberii na 2 grudnia br. – podała rosyjska agencja Tass, powołując się na źródło zaznajomione z planami firmy.

Wcześniej szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że budowa rurociągu przebiega szybciej niż planowano. Pierwotnie, jego uruchomienie miało odbyć się 20 grudnia, ale w związku z postępami prac, dostarczanie gazu do Chin poprzez północny odcinek rurociągu (sekcja Heihe-Changling) ruszy szybciej, tj. 1 grudnia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wrześniu br. Miller na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przypomniał już, że na 1. grudnia br. zaplanowano uruchomienie gazociągu „Siła Syberii” omijającego od wschodu Mongolię (tzw. wschodni szlak) i rozpoczęcie dostaw gazu do Chin.

„To będzie historyczne wydarzenie, ponieważ dostawy rozpoczną się od największego eksportera gazu na świecie do największego importera. W ciągu 30 lat jeden bilion metrów sześciennych gazu trafi na chiński rynek” – powiedział wówczas Miller, który nazwał chiński rynek gazu „najbardziej dynamicznym, najszybciej rozwijającym się na świecie”. Wcześniej Putin polecił szefowi Gazpromu zbadanie możliwości dostarczania rosyjskiego gazu do Chin tranzytem przez Mongolię. W ubiegłym roku Putin poparł pomysł strony mongolskiej, która zaproponowała tranzyt rosyjskiej ropy i gazu przez swoje terytorium do Chin. Mongolia wielokrotnie proponowała takie rozwiązanie wskazując na bezpieczeństwo, krótkie trasy i korzystne ukształtowanie terenu.

W czerwcu 2018 r. Putin poparł pomysł strony mongolskiej, która zaproponowała tranzyt rosyjskiej ropy i gazu przez swoje terytorium do Chin. Mongolia wielokrotnie proponowała takie rozwiązanie wskazując na bezpieczeństwo, krótkie trasy i korzystne ukształtowanie terenu.

Gazociąg Siła Syberii będzie pompować gaz ziemny z ogromnego złoża ropy i gazu Czajanda w Jakucji oraz ze złoża gazu Kowykta w obwodzie irkuckim we Wschodniej Syberii. Będzie on trafiać zarówno na rynek wewnętrzny, poprzez połączenie na Władywostok w Chabarowsku, a także dalej na eksport do Chin. Tzw. wschodni szlak przewiduje dostarczanie do Chin 38 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie przez okres 30 lat. Porozumienie w tej sprawie podpisano w maju 2014 roku.

29 października Gazprom ogłosił, że ukończono napełnianie rurociągu Siła Syberii, a gaz z pola Czajanda dostarczono do pogranicznej stacji gazowo-pomiarowej w pobliżu miasta Błagowieszczeńsk nad Amurem, ośrodka administracyjnego obwodu amurskiego. Oznacza to, według Tass, że ta cześć połączenia została przygotowana do rozpoczęcia dostaw gazu do Chin.

Ponadto, w 2015 roku podpisano porozumienie o podstawowych warunkach dostaw gazu do Chin z Zachodniej Syberii, poprzez tzw. szlak zachodni, czyli rurociąg Siła Syberii-2. Rok później prezydent Rosji powiedział, że Gazprom rozważa połączenie złóż gazu na Syberii Zachodniej ze szlakami przesyłowymi na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz