Prezydent Rosji Władimir Putin podczas poniedziałkowego spotkania z dyrektorem generalnym Gazpromu Aleksiejem Millerem polecił zbadanie możliwości dostarczania rosyjskiego gazu do Chin tranzytem przez Mongolię. – pisze agencja Interfax powołując się na służbę prasową Kremla.

Według Putina konieczne jest sprawdzenie zapasów gazu w obwodzie irkuckim, Kraju Krasnojarskim oraz na Jamale, aby zapewnić niezbędne ilości dla dostaw gazu do Chin tzw. zachodnim szlakiem. „Wiem, że droga tam też nie jest łatwa, ale wstępne rozeznanie tej sprawy wykazało, że jest ona całkiem realistyczna, a chińscy partnerzy również są do tego skłonni”. – powiedział Putin Millerowi nakazując mu przyjrzenie się sprawie i złożenie raportu.

Szef Gazpromu na spotkaniu z Putinem przypomniał, że na 1. grudnia br. zaplanowano uruchomienie gazociągu „Siła Syberii” omijającego Mongolię od wschodu (tzw. wschodni szlak) i rozpoczęcie dostaw gazu do Chin. „To będzie historyczne wydarzenie, ponieważ dostawy rozpoczną się od największego eksportera gazu na świecie do największego importera. W ciągu 30 lat jeden bilion metrów sześciennych gazu trafi na chiński rynek” – powiedział Miller, który nazwał chiński rynek gazu „najbardziej dynamicznym, najszybciej rozwijającym się na świecie”.

Gazprom planuje rozpocząć dostawy gazu do Chin tzw. wschodnim szlakiem od 1 grudnia 2019 r. Wcześniej planowano, że dostawy rozpoczną się 20. grudnia 2019 r. Początek napełniania „Siły Syberii” gazem ziemnym wstępnie planowano na 1 września.

W czerwcu 2018 r. Putin poparł pomysł strony mongolskiej, która zaproponowała tranzyt rosyjskiej ropy i gazu przez swoje terytorium do Chin. Mongolia wielokrotnie proponowała takie rozwiązanie wskazując na bezpieczeństwo, krótkie trasy i korzystne ukształtowanie terenu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Strategiczny sojusz Chin i Rosji to nie mrzonka, to fakt

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz