Słowacja zapłaciła za rosyjski gaz w euro, lecz otworzyła także konto rublowe w Gazprombanku. Oznacza to spełnienie warunków stawianych przez Rosję.

Płatność została dokonana 17 maja bieżącego roku - podała w piątek agencja Reuters. Kraj otworzył konto rublowe w Gazprombanku. Słowacki państwowy importer gazu SPP zapłacił rachunek za rosyjski gaz ziemny w euro. Pieniądze zostały następnie przewalutowane na ruble.

Minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zarządził wypłatę w oparciu o stanowisko Komisji Europejskiej.

Australia przekaże Ukrainie wozy Bushmaster oraz lokalną odmianę gąsienicowego transportera piechoty M113AS4. Wozy Bushmaster znalazły się także w poprzedniej transzy pomocy ze strony Australii.

Australijski rząd ogłosił przekazanie Ukrainie 20 pojazdów Bushmaster oraz 14 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4 - podał w ubiegłym tygodniu portal Military Leak. Nowa transza pomocy wojskowej obejmuje także sprzęt medyczny oraz ochronny dla żołnierzy.

M113AS4 to gąsienicowy transporter opancerzony (APC), który został opracowany i wyprodukowany przez firmę FMC Corporation. Pojazdy są modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, bazujących na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Pojazd posiada pancerz ceramiczny, który zapewnia ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. Załoga wozu liczy trzy osoby. Przedział desantowy pozwala na transport 10 żołnierzy.

Mianowany przez Rosjan szef władz Enerhodaru trafił do szpitala w wyniku eksplozji.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję RIA Nowosti, w niedzielę w wyniku wybuchu ranny został Andriej Szewczik, którego Rosjanie mianowali szefem władz Enerhodaru, miasta w obwodzie zaporoskim na Ukrainie okupowanym od marca przez rosyjską armię. Według RIA Nowosti Szewczik trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii.

Dmytro Orłow, którego Ukraina uznaje za prawowitego mera Energhodaru, przekazał w serwisie Telegram, że według posiadanych przez niego informacji oprócz Szewczika ranni zostali jego ochroniarze. Szewczik ma znajdować się w szpitalu w Melitopolu i tymczasowo ma zostać zastąpiony inną osobą na stanowisku szefa władz miasta.

Do Sądu Okręgowego w Suwałkach został skierowany akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o branie udziału w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W sprawie oskarżony jest także Radosław S., któremu prokuratura zarzuca pomocnictwo przy szpiegostwie - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w czwartek. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW. Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratura skierowała 9 maja br. do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o czyn z art. 130 § 1 kk (szpiegostwo), i Radosławowi S., oskarżonemu o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 § 1 kk (pomocnictwo przy szpiegostwie). "Marcin K. był pośrednikiem wizowym wykonującym usługi na rzecz firmy Radosława S., zajmującej się pośrednictwem wizowym. Radosław S. wiedząc o tym, że Marcin K. bierze udział w działalności obcego wywiadu i prowadzi działania wywiadowcze, dostarczał mu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacje, które zostały następnie przekazane rosyjskiemu wywiadowi. Obaj oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW" - podano w czwartkowym komunikacie.

Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie przebywają w areszcie śledczym.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w czwartek zamiar budowy nowego samolotu An-225 "Mrija", dedykując ten projekt pamięci pilotów poległych na wojnie. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najmniej 800 milionów dolarów. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - podkreślił prezydent Ukrainy. An-225 "Mrija" był największym użytkowanym samolotem na świecie.

Podczas czwartkowego spotkania online z ukraińskimi studentami Wołodymyr Zełenski przypomniał, że kiedyś pojawił się już pomysł zbudowania drugiego egzemplarza An-225 "Mrija". "To kwestia wizerunku naszego państwa i wszystkich wspaniałych pilotów, którzy polegli w tej wojnie" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. "To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji" - zaznaczył.

Podkreślił, że poruszył temat odbudowy samolotu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%