22 stycznia Ukraina obchodzi “Dzień Jedności”. To rocznica zjednoczenia parapaństw Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Ta ostatnia okupowała Lwów i aspirowała nawet do terytoriów współczesnej Polski.

“Kilkaset osób połączyło żywym łańcuchem dwa brzegi Dniepru w Kijowie w Dniu Jedności Ukrainy, obchodzonym w środę w 101. rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową” – poinformował w środę portal Niezależna. Portal ten jest wydawany przez spółkę Słowo Niezależne, której prezesem jest Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny “Gazety Polskiej”. Na portalu publikują dziennikarze “Gazety Polskiej”, “Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika.

Portal cytuje także orędzie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z okazji tej rocznicy, który stwierdził, że szansa ukraińskich nacjonalistów na budowę państwa została utracona, gdyż “Ambicje ówczesnych polityków przeszkodziły w uzyskaniu prawdziwiej jedności państwowej. […] Niebawem Ukraińska Republika Ludowa opuściła Kijów pod naciskiem bolszewików, większość terytorium Galicji zajęły polskie wojska, północną Bukowinę – Rumuni, a Zakarpacie przeszło do Czechosłowacji”.

Informując o święcie Ukraińców i rozpowszechniając ukraińską narrację historyczną portal Niezależna zilustrował swój artykuł mapą przedstawiająca nie rzeczywisty zasięg kontroli władz nieuznawanej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, która w listopadzie 1918 r. okupowała Lwów czego efektem był wybuch powstania polskich mieszkańców tego miasta, lecz mapę z oznaczeniem jako terytoriów ZURL wszystkich ziem do jakich roszczenia zgłaszali ukraińscy nacjonaliści, łącznie z częściami obecnego terytorium Polski, takimi jak Bieszczady czy Przemyśl z okolicą, które nie znalazły się pod ich kontrolą. Wywołało to zresztą krytyczne komentarze czytelników portalu zamieszczone pod opisywanym artykułem.

Zachodnioukraińska Republika Ludowa została proklamowana 13 listopada 1918 r. roku przez Ukraińską Radę Narodową we Lwowie, który 1 listopada został okupowany przez oddziały ukraińskie, co natychmiast wywołało powstanie polskich mieszkańców miasta. Wsławiła się wśród nich szczególnie młodzież nazwana potem “Orlętami Lwowskimi”. Także w listopadzie 1918 r. odparto ukraiński atak na Przemyśl. 22 stycznia 1919 ZURL zjednoczyła się z URL. Władze tej ostatniej, wobec niepowodzeń na froncie uznały w 1920 r. oficjalnie granicę polsko-ukraińską na rzece Zbrucz.

Czytaj także: Wicepremier Ukrainy publikuje rewizjonistyczną mapę i pisze o historycznej sprawiedliwości

niezalezna.pl/kresy.pl

 

 

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply