OBWE wzywa Ukrainę do uwolnienia dziennikarza rosyjskiej agencji

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie domaga się od Ukraina zwolnienia z aresztu Kiriłła Wyszynskiego, byłego redaktora naczelnego RIA Nowosti-Ukraina.

Wyszynski został zatrzymany w Kijowie 15 maja 2018 r. Dziennikarz, który pracował dla oddziału rosyjskiej agencji informacyjnej, oskarżony jest o to, że dokonał zdrady państwowej prowadząc aktywność wspierającą donbaskich separatystów. Grozi mu za to 15 lat więzienia. Dziennikarz posiada dwa obywatelstwa: ukraińskie i rosyjskie. Od ponad roku Wyszynski przebywa w areszcie tymczasowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niedawno na Ukrainie wprowadzono zmiany prawne umożliwiające stosowanie wobec oskarżonych o zdradę państwa inne środka zapobiegawczego niż areszt tymczasowy. Daje to możliwość wypuszczenia Wyszynskiego zza krat. Głos w sprawie więzionego w Kijowie dziennikarza zabrała OBWE – „Sąd w sprawie Wyszynskiego, na ile mi wiadomo, odbędzie się 19 lipca […] Stale podtrzymuję kontakt z władzami Ukrainy i korzystam z każdej możliwości dla obrony Wyszynskiego. Wezwać do jego uwolnienia ponieważ tak nie może być. Dziennikarzy nie można wsadzać do więzienia za ich zawodową działalność. On pracował i uczciwie wypełniał swoje obowiązki” – powiedział Harlem Désir, przedstawiciel OBWE do spraw wolności środków masowego przekazu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że zwolnienie Wyszynskiego z aresztu może stać się „pięknym, pierwszym krokiem” w nawiązaniu dialogu między Kijowem a Moskwą. „Wszelkie kroki na rzecz uwolnienia ludzi będziemy przyjmować pozytywnie” – powiedział Pieskow.

Ukraińskie portal Strana.ua ocenia, że może dojść do uwolnienia Wyszynskiego. Działanie ta ma być częścią zabiegów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o zwolnienie ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosjan w trakcie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

ria.ru/strana.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz