Fundacja „Demokratyczne Inicjatywy” wspólnie z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii zbadały stosunek Ukraińców do świętowania Dnia Zwycięstwa oraz przyznania członkom tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) uprawnień kombatanckich.

Wyniki sondażu opublikowała we wtorek Fundacja „Demokratyczne Inicjatywy”. Jedno z pytań dotyczyło stosunku ankietowanych do decyzji o uznaniu „żołnierzy” UPA za bojowników o niezależność Ukrainy. 44,4 proc. badanych pozytywnie odniosło się do tej decyzji. Przeciwnego zdania było 22,1 proc. ankietowanych. Dla 16,1 proc. było to obojętne a 17,4 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Jak stwierdziły „Demokratyczne Inicjatywy”, największe poparcie dla uznania członków UPA za osoby walczące o niepodległość Ukrainy było na zachodzie kraju. Dokładnych wyników dla poszczególnych regionów jednak nie podano. Nadmieniono jedynie, że na wschodzie i południu Ukrainy poziom aprobaty i dezaprobaty dla tej decyzji wynosił po około 30 proc.

Przypomnijmy, że 6 grudnia 2018 roku ukraiński parlament przyjął nowelizację ustawy o prawach kombatanckich. W tym samym miesiącu podpisał ją prezydent Poroszenko. Ustawa zaczęła obowiązywać 3 miesiące po opublikowaniu w dzienniku ustaw. W myśl przyjętych zmian ukraiński parlament nadał status kombatantów osobom, które „brały udział w walce o niepodległość Ukrainy”. Za takich uznano członków banderowskiej UPA a także bojowników ugrupowań zbrojnych atamana Tarasa Bulby-Borowcia („Poleska Sicz”, UPA i UNRA), Siczy Karpackiej, Ukraińskiej Wojskowej Organizacji oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Dotyczy to też osób, które brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i masowych mordach.

W sondażu spytano też Ukraińców o to, którego dnia powinno się świętować zwycięstwo nad III Rzeszą. Jedynie 14,3 proc. opowiedziało się za 8 maja (na Ukrainie jest to Dzień Pamięci i Pojednania). 32 proc. wybrało 9 maja (obchodzony jako Dzień Zwycięstwa). 39,1 proc. chciałoby obchodzić oba te święta.

Interesujące odpowiedzi otrzymano prosząc ankietowanych o ustosunkowanie się do stwierdzenia, że ZSRR razem z III Rzeszą odpowiada za wybuch II wojny światowej. Zgodziło się z tym 56 proc. uczestników badania. Przeciwnego zdania było 24 proc.  W grupach wiekowych do 70 lat nie było większych różnic w odpowiedziach na to pytanie. Dopiero wśród najstarszych badanych zanotowano nieco mniejszy odsetek osób uznających odpowiedzialność ZSRR.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sondaż przeprowadzono w dniach 17-22 kwietnia 2020 roku we wszystkich regionach Ukrainy, poza Krymem i terenami samozwańczych DRL i ŁRL, metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2000 dorosłych mieszkańców kraju. Błąd statystyczny nie przekracza 2,2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina podzielona ws. oceny OUN-UPA

Kresy.pl / dif.org.uaa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz