Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nowelizację ustawy o statusie weteranów wojny, gwarancjach ich ochrony socjalnej.

Ustawa uznająca członków zbrodniczej UPA za bojowników walczących o wolność Ukrainy i przyznająca im wszystkie prawa weterana została uchwalona 6 grudnia. Nowelizację poparło 236 spośród 326 deputowanych. Jak poinformowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko  w sobotę podpisał ustawę.

Obok członków UPA, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, w poczet weteranów walki o niepodległą Ukrainę zostali zaliczeni także członkowie Ukraińskiego Organizacji Wojskowej prowadzącej w latach 20 XX wieku działalność terrorystyczną przeciw Polsce i organizującą działalność szpiegowską na rzecz Niemiec, Karpackiej Siczy – przedwojennej organizacji separatystycznej działającej na Zakarpaciu w latach 1938-1939, zbrojnych oddziałów ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przed powstaniem UPA.

Według informacji Ogólnoukraińskiego Bractwa OUN-UPA, na Ukrainie żyło w maju bieżącego roku 1201 byłych członków UPA. Nabywając prawa weterana będą mogli korzystać ze wszystkich świadczeń społecznych i ulg przysługujących tej kategorii ludności. Nowa ustawa nie czyni w tym względzie wyłączeń, na przykład dla osób, które dopuściły się zbrodni wojennych.

unian.net/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • ProPatria
   ProPatria :

   Niereformowalny, amerykański oszołomie nie masz prawa zabierać głosu o Naszym Narodzie i bohaterach dekując się za oceanem. Może tak wspomniałbyś o “wyczynach” swoich hieroiv z us army np. w Guantanamo ?? Gdziekolwiek wasza “sławna” armia nie wprowadza “demokracji” zostawia tylko zgliszcza, dziesiątki tysięcy zabitych i psychcznie okaleczonych. Pochwal się “bohaterami” światowego pasożyta, w którym żyjesz.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   @dls Maverick O takie właśnie RELATYWIZOWANIE czyli bezczelne ZAKŁAMYWANIE HISTORII – “Polacy jak Ukraińcy”, “Ukraińcy jak Polacy” chodzi banderowcom ukraińskim. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna bo o ile niektóre oddziały polskiego zbrojnego podziemia oraz aparat bezpieczeństwa Polski “lubelskiej” były oskarżane o zbrodnie i były faktycznie ich sprawcami (w Polsce w latach 1944 – 1952 była wojna domowa) to NIKT z nich I NIGDY nie był sprawcą etnicznego, bestialskiego ludobójstwa.

 1. mark57
  mark57 :

  Oligarcha Poroszenko z weteranami ludobójcami z upa . Europa chyba oślepła .Ten twór zwany dopiero dwa wieki temu ukrainą ,nigdy nie powinien wejść do UE i NATO .
  Wizyty polityków UE i NATO w Kijowie, a na ulicach pochody w mundurach SS Galizien.
  Wstyd ,gdzie my żyjemy.

  wstyd

  w

  ue

  p