Ukraińcy otrzymali dodatkowe zezwolenia na przewozy po polskich drogach – zarówno dwustronne jak na przewozy tranzytowe.

O decyzji polskich władz poinformował w czwartek minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omeljan. Ukraiński polityk ogłosił, że Polska przyznała Ukraińcom dodatkowe 3000 zezwoleń na przewóz tranzytowy i 1000 zezwoleń na przewóz dwustronny.

„Jak obiecali polscy przyjaciele, ukraińskie ciężarówki nie będą stać na polskiej granicy” – napisał na Facebooku Omeljan po spotkaniu z polskim ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Jak stwierdził ukraiński minister ustępstwo polskiego rządu pozwoli na zrealizowanie przez ukraińskie firmy transportowe wszystkich kursów i wypełnienie „zobowiązań ukraińskich firm przed kontrahentami z UE”.

Omeljan zapowiedział, że od nowego roku rozdzielanie dwustronnych zezwoleń na realizację przewozów międzynarodowych będzie się odbywało na Ukrainie pod wspólną kontrolą Ministerstwa Infrastruktury, Inspekcji Transportowej i Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Ukrainy.

Omejlan zapowiedział także, że priorytetem polsko-ukraińskich relacji w sferze transportowej będą w przyszłym roku kwestie transportu kolejowego. Ukraiński minister chce maksymalnie zwiększyć atrakcyjność Ukrainy jako kraju tranzytowego dla przewozów kontenerów z Chin.

Wszyscy wykonawcy przewozów spoza Unii Europejskiej i EFTA by jeździć po polskich drogach muszą korzystać ze specjalnych zezwoleń wydawanych przez polskie władze. W ten sposób rządy mogą regulować intensywność zagranicznych przewozów na polskich drogach. Na tle wydawania tych zezwoleń doszło w 2016 roku do ostrego konfliktu między Polską a Rosją.

vgolos.com.ua/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Czy tranzyt czy nie i tak nie kupuje i NIE kupię NIC ukraińskiego!!NIIIC!!
  KOD 482.I pytam dokładnie o mięso, o owoce skąd pochodzą>problem jest z mąką i kaszą,bo kręcą zakłady zbożowe przy pytaniu!!
  A w ogóle to jakby powiedzieć naszym przodkom , dziadkom o tym co się wyprawia w Polsce, toby nie uwierzyli!!
  Jak to jest gnoić własny naród , żeby musiał na drogach czy ulicy dopominać się o swoje prawa,płacąc katorżnicze podatki i równocześnie drzeć gębę o wolności, chrześcijaństwie, patriotyźmie!????

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Nie wiedziałem, że płacimy z naszych podatków pensję ministrowi rządu RP, by ten dbał o to, aby ukraińskie firmy przewozowe mogły zrealizować swoje zobowiązania? Panie Ministrze, skoro aż tak troszczy się Pan o kondycję ukraińskich firm przewozowych, to może od razu przeniesie się Pan do Kijowa i zacznie pensję pobierać w hrywnach! Tak byłoby uczciwiej! Jak to się ma do przysięgi składanej przy okazji odbierania ministerialnej nominacji, że dobro Polski będzie najwyższym nakazem? Za taką decyzję, ten człowiek powinien zostać natychmiast usunięty ze stanowiska!