Rada Miejska Winnicy zmieniła nazwę ulicy Lwa Tołstoja, która odtąd nosi imię lidera OUN, Stepana Bandery. Innej ulicy nadano imię jednego z dowódców UPA. W ubiegłym miesiącu rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Bandery.

O sprawie poinformował w w piątek 25 listopada serwis „Ukraińska Prawda”, powołując się na oficjalny komunikat Winnickiej Rady Miejskiej.

„Wśród ostatnich decyzji: ulica Lwa Tołstoja odtąd będzie nosić imię prowidnyka [przywódcy – red.] OUN, Stepana Bandery” – podano w komunikacie.

Ponadto, innej ulicy, dotąd bez nazwy, która prowadzi do lotniska Winnica, nadano imię Iwana Trejki, ps. „Nemo”, jednego z dziewięciu „generałów” tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Był m.in. szefem wywiadu w grupie „Eneja”.

Inne ulice upamiętniają m.in. ukraińskich żołnierzy, którzy polegli w walkach z Rosjanami.

Dodajmy, że w ubiegłym miesiącu rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim na Ukrainie postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Stepana Bandery.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. Rada Miasta Dniepr postanowiła zmienić nazwę 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic miasta imienia Stepana Bandery.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy broni Stepana Bandery i uzasadnia zbrodnie na Polakach [+VIDEO]

Przypomnijmy, w rankingu „Narodowy TOP”, mającym wskazać najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów”, w pierwszej piątce znaleźli się m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki oraz lider OUN, Stepan Bandera.

Tylko 14 proc. Ukraińców uznaje pewną odpowiedzialność UPA za ludobójstwo wołyńsko-małopolskie, dwa razy więcej uważa, że wina leżała po obu stronach, a 8 proc. twierdzi, że to Polacy mordowali Ukraińców – wynika z badania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Wicedyrektor Centrum, dr Łukasz Adamski zaznaczył, że badanie przeprowadzono na fali bardzo pozytywnych ocen Polski i Polaków – zastrzegł, że „taki sondaż zmierzy nastroje chwili, które mogą później trochę się ochłodzić”.

Czytaj więcej: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

pravda.com.ua / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • r2d2
   r2d2 :

   a w Rosji nie ma kultu Stalina … dla przypomnienia, tylko w jednej zorganizowanej akcji nazwanej „Akcja Polska” ruscy wymordowali 111 000 Polaków zamieszkujących ziemie kontrolowane przez ruskich. Tylko w tej jednej akcji a takich na przestrzeni ostatnich 500 lat było wiele.

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Rosja istnieje od 1991 roku a kult GRUZINA Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili „Stalina” został zlikwidowany w ZSRR po XX zjeździe KPZR który odbył się w 1956 roku. Akcja Polska nie była prowadzona przez jakichś „ruskich” tylko przez SOWIETÓW a wśród nich Ukraińców z Ukraińskiej SRR. O jakich „wielu akcjach w ciągu ostatnich 500 lat” bredzisz człowieku? Nie usiłuj zasłaniać OFICJALNEGO banderyzmu na Ukrainie bzdurnymi argumentami o „ruskich”.

    • r2d2
     r2d2 :

     ZSRR to dzisiejsza Rosja i tyle. Ta Rosja tak jak poprzedniczka napada na sąsiadów (dzisiaj to Ukraina, Gruzja, Mołdawia). Rosja (wcześniej ZSRR a jeszcze wcześniej Rosja) to wrogowie z którymi nie można się dogadywać. Przykładem jest traktat Ryski po którym Polska oddała Kijów, Mińsk i zdradziła Ukraińców (Piłsudski przepraszał potem Ukraińskich oficerów za zdradę) w następstwie czego później ruska swołocz przeprowadziła „Akcję Polskę” i wymordowali 111 000 Polaków pozostawionych na oddanych ruskim ziemiach. Osobną ruską zbrodnią był wielki głód na Ukrainie. Nigdy więcej układów z ruskim bardakiem.

     • jaro7
      jaro7 :

      Ruscy w przeciwieństwie do twoich „hieroji” postawili cmentarz tym pomordowanym.Kto wtedy rządził i jakie nacje w Sowietach wiadomo.Natomiast około 200 tys BESTIALSKO pomordowanych Polaków przez rezunów swoich grobów nie ma.Za to ich oprawcy to obecnie „bohaterowie” ukrainy.Teraz tez dopuszczają się licznych zbrodni na cywilach i jeńcach rosyjskich.A w czym jest lepsze USA od Rosji w najazdach?Dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak przypomnieć listę krajów bombardowanych i/lub najechanych przez USA od czasu wojny światowej: Chiny (1945-1946), Korea (1950-1953), Gwatemala (1954, 1960, 1967-1969), Indonezja (1958), Laos (1958, 1964-1973), Kuba (1959-1961), Wietnam (1961-1973), Kongo (1964), (Laos 1964-1973), Kambodża (1969-1970), Granada (1983), Liban (1983), Liban i Syria (1984), Libia (1986, 2011-), Salwador (lata 80. XX wieku), Nikaragua (lata 80. XX wieku), Iran (1987), Panama (1989), Irak (1991-, lata dwutysięczne, 2015-), Kuwejt (1991), Somalia (1993, 2007-2008, 2010-), Bośnia (1994, 1995), Sudan (1998), Afganistan (1998, 2001-), Jugosławia (1999), Jemen (2002, 2009-), Pakistan (2003), Syria (2014-).

     • jaro7
      jaro7 :

      Niewiele skumałeś.Pisałem o tych co byli u władzy,tak np na 480 komisarzy ludowych(wiesz czym byli/?) 460 to byli….żydzi,kilku Łotyszy i kilku Rosjan.Stalin to też nie ruski jak i Beria.Rzeznicy Dzierżyński to Polak a Trocki żyd.Itd,itp.I to oni odpowiadają za rzeź Rosjan i innych narodów.Rosjanom wybito cała klasę srednią i wyższą.Teraz pewnie zupełnym przypadkiem? u nas premier żyd a na ukrainie prezydent to żyd jak i większość oligarchów.Ale to przypadek.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Po pierwsze to Gruzja napadła na Osetię Południową a Rosja jedynie ODPOWIEDZIAŁA na to a więc nigdy nie było żadnego ataku Rosji na Gruzję i potwierdziła to specjalne komisja UE która w raporcie opracowanym razem z OBWE w którym Gruzję nazwała AGRESOREM w tym konflikcie zbrojnym. Po drugie Wielki Głód nie był żadną „ruską zbrodnią na Ukrainie” i nie opowiadaj głodnych kawałków ukraińskiej propagandy. Wielki Głód został spowodowany JEDNOOSOBOWO przez GRUZINA Josifa Dżugaszwili „Stalina” rozkazem odejścia od Uljanowskiego („Leninowskiego”) NEP i zwrotowi ku przymusowej kolektywizacji rolnictwa. W wyniku Wielkiego Głodu zmarło 10-12 milionów mieszkańców CAŁEGO ZSRR (Rosyjskiej FSRR, SSR Kazachstanu, Białoruskiej SRR i Mołdawskiej SRR) a w tym 3-4 miliony mieszkańców Ukraińskiej SRR. Poza tym „ruski bardak” czy „ruski mir” najlepiej miały i nadal mają się na współczesnej Ukrainie, przegniłej morzem korupcji, złodziejstwa,”tumiwisizmu” i OFICJALNEGO heroizowania bestialskich ludobójców.