Aleksander Smolar z Fundacji Batorego powiedział, że PiS chce jednocześnie przesunąć się do centrum i zapewnić swoich wyborców, że Polska nie da się obrażać.

W programie #RZECZoPOLITYCE, prezes Fundacji Batorego skomentował kryzys w stosunkach polsko-izraelskich, który jest skutkiem nowelizacji ustawy o IPN. „Mamy w tym mikrokosmosie politycznym parę zjawisk, pierwsze, to jest problem PiS-u. Podjęcie decyzji o przygotowaniu takiej ustawy, wynika też z presji wewnętrznej i polityki godności i tożsamości. (…) PiS Bardzo często nawiązuje do „powstania z kolan”. (…) Moim zdaniem używanie tych formuł: „polskie obozy koncentracyjne” było stosunkowo niewielkie” – stwierdził Smolar.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zdaniem Smolara, działania koalicji rządzącej są opóźnioną reakcją po publikacjach książek J. T. Grossa. Zauważył również, że celem inicjatywy PiS-u jest „destabilizacja”. „To jest granie na strachu wielu ludzi, którzy mają świadomość, że mieszkają w domach, które należały do Żydów, już dzisiaj nieżyjących” – powiedział.

W ocenie Smolara, obecny kryzys jest również wynikiem wydarzeń na izraelskiej scenie politycznej, a premier Izraela „wykorzystuje tę szansę i następuje mobilizacja”. Jednak dla Polski, Izrael, według Smolara, pozostaje kluczowym partnerem na arenie międzynarodowej. „Izrael bardzo potrzebuje Polski, dlatego, że jest osamotniony w UE, ze względu na problem Palestyński. (…) Rząd PiS-u jest promotorem interesów izraelskich” – ocenił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PILNE: Wojewoda mazowiecki zablokował manifestację narodowców pod Ambasadą Izraela

Kresy.pl / Rzeczpospolita

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panie Smolar,w tym mikrokosmosie politycznym poszukuje Pan żydowskiego zwodu,jak PiS-a obciążyć.Sprytnie Smolar tuszuje,że za Judaszowe srebrniki Żyda Sorosa,żyd Smolar i jego fundacja Batorego żyje,przyznam Polskę inteligentnie szkaluje-i to jest Smolara problem.Godność,tożsamość,czy powstawanie z kolan Polaków,Smolarowi się nie podoba.Nic dziwnego,świętość żydowskiego Talmudu takich zalet u Żydów nie uznaje,to cechy głupich gojów-tego bydła bożego,co Żyda nie dotyczy,Żyd nie pyta tylko bierze.

  2. bob
    bob :

    I dobrze rząd Polski właśnie musi przestać być promotorem Izraela musi wycofać się z poparcia dla stolicy w Jerozolimie. Izrael to wytrawny gracz jak poczuje że za dużo może stracić to się wycofa to jest testowanie nas smutne tylko że do tego wykorzystują tragedie obu naszych narodów.