Nowo mianowany szef ukraińskiego państwowego Ukroboronprom zapowiedział, że w przyszłym roku koncern ten zostanie zlikwidowany i zastąpiony nowymi holdingami.

W czwartek nowo mianowany szef ukraińskiego, państwowego koncernu Ukroboronprom, Jurij Husjew powiedział, że w 2021 roku przedsiębiorstwo to przestanie istnieć.

„Prezydent [Wołodymyr Zełenski-red.] wyznaczył zadanie przekształcenia Ukroboronpromu poprzez utworzenie nowych holdingów, które przede wszystkim będą zaopatrywać naszą armię w wysokiej jakości broń i sprzęt wojskowy” – powiedział Husjew. Dodał, że koncern ten „w przyszłym roku nie będzie już istniał”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Zostaną utworzone nowe firmy holdingowe, które będą działać na zasadach zarządzania korporacyjnego, transparentności, OECD” – zaznaczył.

Ukraiński rząd w miejsce Ukroboronpromu ma utworzyć dwa holdingi. Pierwszym ma być holding Systemy Obronne Ukrainy. Według Husjewa, w jego skład wejdą firmy, które będą zajmować się remontami lotniczymi, pojazdami opancerzonymi, uzbrojeniem precyzyjnym, amunicją, systemami radarowymi i morskimi. Ponadto, planowane jest też utworzenie drugiego holdingu, który będzie zajmować się budową samolotów, komponentami powietrzno-kosmicznymi i systemami kosmicznymi. Nowy szef Ukroboronpromu zaznacza, że na razie to wstępna koncepcja, która musi jeszcze zostać przedyskutowana i zatwierdzona.

W sierpniu br. wicepremier i minister ds. przemysłów strategicznych Ukrainy, Ołeh Uruskij zapowiedział zmiany w Ukroboronpromie i jego zarządzie. W październiku dotychczasowy szef koncernu, były minister Aivaras Abromavicius został zwolniony ze stanowiska, a p.o. szefa został Ihor Fomenko. 3 grudnia prezydent Zełenski wyznaczył na nowego szefa Husjewa, byłego gubernatora obwodu chersońskiego.

Ukroboronprom został założony w 2010 roku, celem zapewnienia efektywnego działania i zarządzania państwowymi podmiotami gospodarczymi, zaangażowanymi w rozwój, produkcję, sprzedaż, naprawę, modernizację i sprzedaż broni, amunicji oraz sprzętu specjalnego i wojskowego. W skład koncernu wchodzi około 140 firm ukraińskiej branży zbrojeniowej.

Czytaj także: Ukraińska firma chciała sprzedać Turcji systemy przeciwlotnicze S-125 „Peczora”. Transakcję zablokowano

Unian / rbc.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz