Nowo mianowany szef ukraińskiego państwowego Ukroboronprom zapowiedział, że w przyszłym roku koncern ten zostanie zlikwidowany i zastąpiony nowymi holdingami.

W czwartek nowo mianowany szef ukraińskiego, państwowego koncernu Ukroboronprom, Jurij Husjew powiedział, że w 2021 roku przedsiębiorstwo to przestanie istnieć.

„Prezydent [Wołodymyr Zełenski-red.] wyznaczył zadanie przekształcenia Ukroboronpromu poprzez utworzenie nowych holdingów, które przede wszystkim będą zaopatrywać naszą armię w wysokiej jakości broń i sprzęt wojskowy” – powiedział Husjew. Dodał, że koncern ten „w przyszłym roku nie będzie już istniał”.

„Zostaną utworzone nowe firmy holdingowe, które będą działać na zasadach zarządzania korporacyjnego, transparentności, OECD” – zaznaczył.

Ukraiński rząd w miejsce Ukroboronpromu ma utworzyć dwa holdingi. Pierwszym ma być holding Systemy Obronne Ukrainy. Według Husjewa, w jego skład wejdą firmy, które będą zajmować się remontami lotniczymi, pojazdami opancerzonymi, uzbrojeniem precyzyjnym, amunicją, systemami radarowymi i morskimi. Ponadto, planowane jest też utworzenie drugiego holdingu, który będzie zajmować się budową samolotów, komponentami powietrzno-kosmicznymi i systemami kosmicznymi. Nowy szef Ukroboronpromu zaznacza, że na razie to wstępna koncepcja, która musi jeszcze zostać przedyskutowana i zatwierdzona.

W sierpniu br. wicepremier i minister ds. przemysłów strategicznych Ukrainy, Ołeh Uruskij zapowiedział zmiany w Ukroboronpromie i jego zarządzie. W październiku dotychczasowy szef koncernu, były minister Aivaras Abromavicius został zwolniony ze stanowiska, a p.o. szefa został Ihor Fomenko. 3 grudnia prezydent Zełenski wyznaczył na nowego szefa Husjewa, byłego gubernatora obwodu chersońskiego.

Ukroboronprom został założony w 2010 roku, celem zapewnienia efektywnego działania i zarządzania państwowymi podmiotami gospodarczymi, zaangażowanymi w rozwój, produkcję, sprzedaż, naprawę, modernizację i sprzedaż broni, amunicji oraz sprzętu specjalnego i wojskowego. W skład koncernu wchodzi około 140 firm ukraińskiej branży zbrojeniowej.

Czytaj także: Ukraińska firma chciała sprzedać Turcji systemy przeciwlotnicze S-125 „Peczora”. Transakcję zablokowano

Unian / rbc.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply