Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych wyraził w środę poważne zaniepokojenie izraelskimi planami aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, podczas swojej wizyty w Izraelu skrytykował plan tego kraju dotyczący zajęcia części ziem Autonomii Palestyny.

Nowy rząd jedności Izraela w przyszłym miesiącu zamierza rozpocząć dyskusję na temat „rozszerzenia suwerenności” na swoje osiedla na nielegalnie okupowanych ziemiach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Plan został skrytykowany przez państwa arabskie i europejskie, zagraniczni komentatorzy twierdzą, że takie działania zakończą wysiłki na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Izrael twierdzi, że aneksja byłaby zgodna z jednostronnym planem „pokojowym” ogłoszonym w styczniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Powtórzyłem dziś tutaj stanowisko Niemiec, a także nasze poważne obawy, jako szczególnego przyjaciela Izraela, o możliwe konsekwencje takiego kroku” – przekazywał Maas podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem izraelskiego MSZ.

Później niemiecki minister spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu. Szef izraelskiego rządu poinformował Maasa, że „realistyczny plan musi uznać rzeczywistość izraelskiego osadnictwa na terytorium i nie sprzyjać złudzeniu, że ludzie wyprowadzą się ze swoich domów”.

Plany aneksji okupowanych przez Izrael ziem wywołały protesty zarówno Palestyńczyków jak i części Izraelczyków. Protestujący zgromadzili się pod hasłem „Nie dla aneksji, nie dla okupacji, tak dla pokoju i demokracji”. Niektórzy przynieśli palestyńskie flagi. Protest został zorganizowany przez grupy lewicowe, nie wygląda na początek masowego ruchu. Według ostatnich badań opinii publicznej około połowy Izraelczyków popiera aneksję.

Zobacz też: Protesty Palestyńczyków w związku z planowaną aneksją terenów Zachodniego Brzegu, są ranni

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Organizatorzy odtworzyli nagranie wideo Senatora USA z ramienia Demokratów Berniego Sandersa.

„Nigdy nie było tak ważne, aby walczyć o sprawiedliwość i walczyć o przyszłość na którą wszyscy zasługujemy” – wygłaszał Sanders. „Do nas wszystkich należy przeciwstawienie się przywódcom autorytarnym i budowanie pokojowej przyszłości dla każdego Palestyńczyka i każdego Izraelczyka”.

Netanjahu wyznaczył 1 lipca jako datę rozpoczęcia realizacji planu zaanektowania osiedli Izraela i Doliny Jordanu na Zachodnim Brzegu, licząc na zielone światło z Waszyngtonu.

Zobacz też: Izrael: W Tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie doszło do starć ludności palestyńskiej z izraelską policją

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz