Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych wyraził w środę poważne zaniepokojenie izraelskimi planami aneksji części okupowanego Zachodniego Brzegu – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, podczas swojej wizyty w Izraelu skrytykował plan tego kraju dotyczący zajęcia części ziem Autonomii Palestyny.

Nowy rząd jedności Izraela w przyszłym miesiącu zamierza rozpocząć dyskusję na temat “rozszerzenia suwerenności” na swoje osiedla na nielegalnie okupowanych ziemiach.

Plan został skrytykowany przez państwa arabskie i europejskie, zagraniczni komentatorzy twierdzą, że takie działania zakończą wysiłki na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Izrael twierdzi, że aneksja byłaby zgodna z jednostronnym planem “pokojowym” ogłoszonym w styczniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Powtórzyłem dziś tutaj stanowisko Niemiec, a także nasze poważne obawy, jako szczególnego przyjaciela Izraela, o możliwe konsekwencje takiego kroku” – przekazywał Maas podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem izraelskiego MSZ.

Później niemiecki minister spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu. Szef izraelskiego rządu poinformował Maasa, że „realistyczny plan musi uznać rzeczywistość izraelskiego osadnictwa na terytorium i nie sprzyjać złudzeniu, że ludzie wyprowadzą się ze swoich domów”.

Plany aneksji okupowanych przez Izrael ziem wywołały protesty zarówno Palestyńczyków jak i części Izraelczyków. Protestujący zgromadzili się pod hasłem „Nie dla aneksji, nie dla okupacji, tak dla pokoju i demokracji”. Niektórzy przynieśli palestyńskie flagi. Protest został zorganizowany przez grupy lewicowe, nie wygląda na początek masowego ruchu. Według ostatnich badań opinii publicznej około połowy Izraelczyków popiera aneksję.

Zobacz też: Protesty Palestyńczyków w związku z planowaną aneksją terenów Zachodniego Brzegu, są ranni

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Organizatorzy odtworzyli nagranie wideo Senatora USA z ramienia Demokratów Berniego Sandersa.

„Nigdy nie było tak ważne, aby walczyć o sprawiedliwość i walczyć o przyszłość na którą wszyscy zasługujemy” – wygłaszał Sanders. „Do nas wszystkich należy przeciwstawienie się przywódcom autorytarnym i budowanie pokojowej przyszłości dla każdego Palestyńczyka i każdego Izraelczyka”.

Netanjahu wyznaczył 1 lipca jako datę rozpoczęcia realizacji planu zaanektowania osiedli Izraela i Doliny Jordanu na Zachodnim Brzegu, licząc na zielone światło z Waszyngtonu.

Zobacz też: Izrael: W Tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie doszło do starć ludności palestyńskiej z izraelską policją

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply