Komisja Europejska przyjęła w środę projekt taksonomii uwzględniający rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej. Oznacza to, że będzie możliwość pozyskania środków unijnych na inwestycje w te źródła. W komunikacie podkreślono jednak, że wspomniane źródła energii będą uznawane za “zielone” jedynie w okresie przejściowym.

Biorąc pod uwagę opinie naukowe i obecny postęp technologiczny, Komisja uważa, że w okresie przejściowym rolę odegrają inwestycje prywatne w działalność związaną z gazem i energią jądrową. Wybrane działania związane z gazem i energią jądrową są zgodne z celami klimatycznymi i środowiskowymi UE oraz pozwolą nam przyspieszyć odejście od bardziej zanieczyszczających źródeł, takich jak węgiel, w kierunku przyszłości neutralnej dla klimatu, opartej głównie na odnawialnych źródłach energiipodała KE w środowym komunikacie.

Polska wyraziła zadowolenie z projektu. “Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski i innych państw członkowskich w odniesieniu do gazu i energii atomowej. Jest dla nas korzystny, bardziej nawet od propozycji wyjściowej z 31 grudnia. Mamy nadzieję, że regulacja znajdzie teraz większość w Parlamencie Europejskim” – oświadczył w rozmowie z PAP Andrzej Sadoś, Stały Przedstawiciel Polski przy UE. Informacje PAP wskazują, że KE uwzględniła cześć poprawek, które złożyła do projektu Polska.

Projekt przewiduje uwzględnienie projektów, zarówno w przypadku gazu, jak i energii jądrowej, które przyczyniają się do przejścia na “neutralność klimatyczną”. W przypadku energii jądrowej muszą zostać spełnione wymogi bezpieczeństwa jądrowego i środowiskowego, zaś w przypadku gazu przyczyniać się do przejścia z węgla na odnawialne źródła energii. Bardziej szczegółowe warunki  zostały określone w projekcie.

Projekt zostanie przekazany Radzie i Parlamentowi Europejskiemu po przetłumaczeniu na wszystkie języki urzędowe UE. Rada i PE będą miały cztery miesiące na zbadanie dokumentu i ewentualny sprzeciw.

Odrzucenie przez Radę będzie mogło nastąpić wzmocnioną większością kwalifikowaną. Oznacza to sprzeciw co najmniej 72 proc. państw członkowskich (tj. co najmniej 20 państw członkowskich) reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności UE. Parlament Europejski może sprzeciwić się zwykłą większością głosów.

Uznaniu gazu i energii atomowej za przejściowe “zielone źródło energii” sprzeciwiały się Niemcy.

Informowaliśmy, że podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Brukseli niemiecki wicekanclerz Robert Habeck powtórzył swój sprzeciw wobec włączenia energii jądrowej do unijnej taksonomii zrównoważonych finansów, mówiąc, że „nie potrzebujemy” zielonej etykiety inwestycyjnej dla energii atomowej – ani dla gazu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu ub. roku Komisja Europejska przedstawiła propozycje, aby określić gaz i energię jądrową jako „przejściowe” źródło energii w ramach unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania, która reguluje, jakie rodzaje inwestycji można uznać za „zielone”.

Zobacz także: Niemcy wciąż naciskają na denuklearyzację UE

ec.europa.eu / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply