Po tym, jak izraelska firma Elta zdobyła kontrakt na dostarczenie mobilnych radarów taktycznych dla niemieckich sił lądowych, niemiecka spółka Hensoldt zyskała inny, dot. radarów dalekiego zasięgu. Dotyczy to niemieckiego programu obrony przeciwbalistycznej.

Niemiecka spółka Hensoldt zdobyła wart 200 mln euro kontrakt na dostarczenie dla wojska czterech nowych radarów dalekiego zasięgu, w ramach procesu modernizacji zdolności Niemiec do obrony przed rakietami balistycznymi. To część programu Hughes Air Defence Radar Nachfolgesystem.

Przeczytaj: Niemiecki rząd kupuje udziały w firmie zbrojeniowej Hensoldt. To element strategii ochrony podmiotów strategicznych

Czytaj także: Niemcy kupują radary do systemów zwalczania bezzałogowców

Wcześniej, w czerwcu br. Elta Systems, spółka zależna izraelskiej firmy IAI, uzyskała kontrakt na dostawę 69 mobilnych radarów taktycznych dla niemieckich sił lądowych. Elta jest producentem radarów używanych w systemie Żelazna Kopuła.

Firmy Elta i Hensoldt już wcześniej współpracowały nad zdolnościami okrętów podwodnych, jednak tu po raz pierwszy wspólnie pracują nad radarami. Ma to być zarazem okazja dla IAI, żeby zyskać lokalnego partnera i zwiększyć swoje szanse na przyszłe kontrakty w Europie.

Elta poinformowała, że część prac w zakresie produkcji elementów radarów będzie mieć miejsce w Niemczech. Przedstawiciel firmy, Amir Dan powiedział: „Niemcy są kluczowym krajem dla systemów obrony, a Izrael może zaoferować to co ma oraz swoje doświadczenie i wiedzę w zakresie obrony przeciw rakietom balistycznym”. Nie podano szczegółów dotyczących przyszłych niemieckich radarów, choć mają mieć zasięg „setek kilometrów”.

Wcześniejsze badania w Joint Air Power Competence Centre, sponsorowane przez 16 członków NATO, dotyczyły zarówno radarów lądowych dla Niemiec, jak i roli, jaką ich marynarka wojenna mogłaby przyjąć dla obrony przeciwrakietowej na morzu. „Na odpowiednich międzynarodowych panelach i konferencjach Niemcy nie tylko wspierały rozwój sensorów, ale także – przynajmniej w perspektywie długoterminowej – zachęcały do budowania morskich zdolności obrony przeciwbalistycznej w Europie” – zaznacza w komunikacie spółka Elta.

Z kolei firma Hensoldt podała, że system Hughes Air Defence Radar Nachfolgesystem działa w paśmie S, co pozwala na dokładniejsze namierzanie celu, w porównaniu z innymi systemami.

Serwis „Defense News” zaznacza, że Niemcy i Izrael blisko współpracują w dziedzinie obronności. Przypomniano, że niemieckie ThyssenKrupp Marine Systems dostarcza Izraelowi sześć nowych korwet Sa’ar. Ponadto, izraelska firma Rafael pracuje z Niemcami nad projektem „szklanego pola walki”. Sprzedała też nowy system aktywnej obrony Trophy dla niemieckich czołgów.

W lutym br. niemiecka spółka Hensoldt, która zajmuje się produkcją wojskowej elektroniki, zaprezentowała koncepcje dotyczące programu budowy czołgu nowej generacji Main Ground Combat System (MGCS).

Jak pisaliśmy, niemieckie firmy Rheinmetall, Hensoldt i Diehl Defence połączyły siły, aby złożyć ofertę na planowany w tym kraju program obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply