Hanna Hopko, szefowa komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu chce, żeby Werchowna Rada wezwała prezydenta Ukrainy do przeniesienia ukraińskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Wcześniej palestyński dyplomata mówił o możliwości uznania Krymu za część Rosji.

Przewodnicząca komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu Hanna Hopko złożyła w Werchownej Radzie projekt ustawy ws. przeniesienia ambasady Ukrainy w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Według projektu, ukraiński parlament powinien zwrócić się z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta Petra Poroszenki.

O sprawie poinformowały w czwartek ukraińskie media, dodając, że wówczas projekt dokumentu nie był jeszcze szerzej dostępny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym kontekście przypomina się, że jakiś czas temu palestyński ambasador w Rosji, Abdel Hafiz Nofal uznał, że Palestyna powinna uznać aneksję Krymu i oficjalnie uznać półwysep za część Rosji. Z powodu tej wypowiedzi, ambasador Palestyny w Kijowie został wezwany do ukraińskiego MSZ celem złożenia wyjaśnień.

Przypomnijmy, że Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy 6 grudnia 2017. Krok ten wywołał zdecydowaną krytykę wielu państw, a także uchwalenie krytycznej uchwały przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spowodował też burzliwe wystąpienia Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. W świetle prawa międzynarodowego Jerozolima nie jest stolicą ani częścią Izraela. Rezolucje ONZ stanowią bowiem o konieczności powołania w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego i nie uznają całej Jerozolimy za przynależną Izraelowi.

Władze Izraela uważają Jerozolimę za odwieczną i niepodzielną stolicę, a Palestyńczycy chcą, by we wschodniej części miasta powstała stolica ich niepodległego państwa.

Czytaj także: Trump może wziąć udział w otwarciu ambasady USA w Jerozolimie

112.ua / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz