Hanna Hopko, szefowa komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu chce, żeby Werchowna Rada wezwała prezydenta Ukrainy do przeniesienia ukraińskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Wcześniej palestyński dyplomata mówił o możliwości uznania Krymu za część Rosji.

Przewodnicząca komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu Hanna Hopko złożyła w Werchownej Radzie projekt ustawy ws. przeniesienia ambasady Ukrainy w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Według projektu, ukraiński parlament powinien zwrócić się z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta Petra Poroszenki.O sprawie poinformowały w czwartek ukraińskie media, dodając, że wówczas projekt dokumentu nie był jeszcze szerzej dostępny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym kontekście przypomina się, że jakiś czas temu palestyński ambasador w Rosji, Abdel Hafiz Nofal uznał, że Palestyna powinna uznać aneksję Krymu i oficjalnie uznać półwysep za część Rosji. Z powodu tej wypowiedzi, ambasador Palestyny w Kijowie został wezwany do ukraińskiego MSZ celem złożenia wyjaśnień.

Przypomnijmy, że Donald Trump zdecydował o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy 6 grudnia 2017. Krok ten wywołał zdecydowaną krytykę wielu państw, a także uchwalenie krytycznej uchwały przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spowodował też burzliwe wystąpienia Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. W świetle prawa międzynarodowego Jerozolima nie jest stolicą ani częścią Izraela. Rezolucje ONZ stanowią bowiem o konieczności powołania w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego i nie uznają całej Jerozolimy za przynależną Izraelowi.

Władze Izraela uważają Jerozolimę za odwieczną i niepodzielną stolicę, a Palestyńczycy chcą, by we wschodniej części miasta powstała stolica ich niepodległego państwa.

Czytaj także: Trump może wziąć udział w otwarciu ambasady USA w Jerozolimie

112.ua / Kresy.pl

Znana ukraińska deputowana chce przeniesienia ambasady Ukrainy do Jerozolimy
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz