Rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ ws. nieważności uznania Jerozolimy za stolicę Izraela poparło 128 państw, 9 było przeciw, a 35, w tym, Polska, wstrzymało się od głosu.

Przeciw rezolucji podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czwartek zagłosowały jedynie Stany Zjednoczone, Izrael, Gwatemala, Honduras, Wyspy Marshalla, Mikronezja Francuska, Nauru, Paualu i Togo. Większość krajów Unii Europejskiej poparła rezolucję. Wśród 35 krajów które wstrzymały się od głosu znalazły się m. in. Polska, Węgry, Czechy czy Łotwa. 21 krajów było nieobecnych podczas głosowania.

Izraelski minister spraw zagranicznych oświadczył po głosowani, że liczba krajów która opowiedziała się przeciw decyzji o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela, wstrzymała się od głosu lub była nieobecna podczas głosowania jest “bardzo znacząca”.

Informację o wyniku głosowania podała także ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Stwierdziła ona, że 65 państw nie zagłosowało za potępieniem USA, a 128 było “przeciw nam”.

Amerykańska ambasador przy wysłała 19 grudnia list do wszystkich delegacji przy ONZ, ostrzegając przed możliwymi konsekwencjami głosowania przeciwko uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela. Stwierdziła w nim: Gdy będziecie zastanawiać się jak zagłosować, chcę, abyście wiedzieli, że prezydent i Stany Zjednoczone traktują to głosowanie w sposób osobisty.

Wcześniej na nasze pytanie o to jak będzie głosował polski przedstawiciel w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w tej sprawie polskie MSZ odpowiedziało nam: Priorytetem dla Polski jest wypracowanie wspólnego unijnego stanowiska w odniesieniu do statusu Jerozolimy. W sprawach dot. konfliktu palestyńsko-izraelskiego na forum ONZ Unia Europejska prezentuje, co do zasady, wspólne stanowisko. Uznajemy, że status Jerozolimy powinien zostać uregulowany w ramach porozumienia izraelsko-palestyńskiego, na rzecz wypracowania którego UE w dalszym ciągu będzie podejmować działania. Ponadto w dalszym ciągu jedyną opcją pozostaje dla nas rozwiązanie dwupaństwowe. MSZ nie odniosło się do komunikatu wydanego przez Haley.

Kresy.pl / twitter.com / timesofisrael.com

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Nikki Haley w swoim stylu stwierdziła,”że 65 państw nie zagłosowało za potępieniem USA,a 128 było przeciw nam”-toż to horrendalna bzdura.W rezolucji chodziło o status Jerozolimy jako stolicy Israela i eto wsio..Utożsamianie głosowania jako tak,lub nie dla światowego Hegemona to działanie wrogie dla samego USA i głupiutka Haley za to odpowiada.To nie dyplomacja,tylko Haley błazenada.

  2. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Nikki Haley nie potrafi dodawać w zakresie do 100 (zakres wiedzy coś w okolicach 2 klasy szkoły podstawowej, no dobra 6 klasy szkoły specjalnej) albo nie potrafi czytać ze zrozumieniem i korygować. Nie wiem jak za oceanem, ale dla mnie 21+ 35 = 56. Braki w elementarnej wiedzy z zakresu obowiązkowej szkoły podstawowej? W najlepszym razie ambasador przy ONZ popełniła tzw. czeski błąd i nie potrafiła go zauważyć i skorygować przed publikacją na tweeterze czym dała dowód swojego braku profesjonalizmu.