Do niemieckiej Bundeswehry niedługo trafi dziesięć radarów SPEXER 2000 3D produkowanych przez firmę Hensoldt. Uzupełnią systemy zwalczania bezzałogowców.

Radary będą sensorem dla systemu zwalczania BSP niemieckiej armii, opartego na transporterach Boxer. Firma Hendsoldt poinformowała o podpisaniu umowy z norweskim Kongsbergiem – głównym wykonawcą i integratorem tego systemu. Przyznanie kontraktu poprzedziły strzelania próbne przeprowadzone na poligonie Baumholder.

Nowy niemiecki system antydronowy wyposażony jest w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Kongsberg Protector z granatnikeim automatycznym 40 mm przystosowanym do wykorzystania amunicji programowalnej. Nowe radary mają zostać z nimi zintegrowane i służyć do wskazywania celów.

System oparty na granatniku automatycznym zwalczać będzie, ze względu na swój dosyć niewielki zasięg, przede wszystkim drony klasy mikro. Umożliwi jednak zwalczanie stosunkowo dużej liczby dronów przez jeden system.

Niemcy pozyskali dziesięć tego typu systemów do zwalczania bezzałogowców w celu zapewnienia odpowiedniej osłony jednostkom wydzielanym do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF) na 2023 rok.

Kresy.pl / sourcesecurity.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply