Tradycyjnie w dniu 1 maja w Berlinie odbyła się manifestacja radykalnych ruchów lewicowych. Po raz kolejny doszło do starć z policją.

Według agencji informacyjnej Reutera w manifestacjach z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy w Berlinie wzięła udział łącznie około 30 tys. lewicowców. Pierwsze kilkusetosobowe wystąpienie miało miejsce jeszcze w piątek wieczorem, kiedy to lewicowcy zgromadzili się w dzielnicy Kreuzberg znanej z tak zwanych squatów zajmowanych przez anarchistów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

1 maja w Berlinie odbyło się około 20 pikiet, manifestacji i marszów. Działacze związkowi z DGB zebrali się w sobotę rano pod Bramą Brandenburską. Thelocal.de twierdzi, że ich marsz zgromadził około 10 tys. Przebiegał pokojowo.

Po południu odbywał się natomiast protest „rewolucyjny”, który zgromadził głównie młodzież z dużej liczby organizacji radykalnych. To właśnie w jego trakcie doszło do starć z policją, które przeciągnęły się na wieczór. Policja użyła pałek i gazu łzawiącego. Lewicowcy podpalali kubły na śmieci i

Jak poinformowała rzeczniczka berlińskiej policji Barbara Slowik w czasie manifestacji i po niej zatrzymano około 240 osób. Obrażenia odniosło 30 funkcjonariuszy. Łącznie wydarzenie zabezpieczało 5,6 tys. policjantów. Niektórzy manifestanci użyli przeciwko nim kamieni, butelek, a nawet fajerwerków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Reuter przypomniał, że manifestacja odbyła się mimo ograniczeń przeciwepidemicznych ustanowionych przez władze zakładających konieczność utrzymywania dystansu społecznego. Była też znacznie liczniejsza niż ubiegłoroczna pierwszomajowa manifestacja lewicy w Berlinie. Pierwszomajowe wystąpienia miały miejsce także w Hamburgu i Lipsku.

Czytaj także: Policja starła się z protestującymi we Francji [+VIDEO]

reuters.com/berlin.de/thelocal.de/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz