Kilka tysięcy Izraelczyków demonstrowało w sobotę przeciwko planowi premiera Benjamina Netanjahu na rozszerzenie suwerenności na części okupowanego Zachodniego Brzegu, de facto anektowania palestyńskiej ziemi – poinformował Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, kilka tysięcy Izraelczyków protestowało przeciwko planowi anektowania ziem Autonomii Palestyny, której terytorium przywłaszczają sobie izraelscy osadnicy.

Protestujący zgromadzili się pod hasłem „Nie dla aneksji, nie dla okupacji, tak dla pokoju i demokracji”. Niektórzy przynieśli palestyńskie flagi. Protest został zorganizowany przez grupy lewicowe, nie wygląda na początek masowego ruchu. Według ostatnich badań opinii publicznej około połowy Izraelczyków popiera aneksję.

Zobacz też: Protesty Palestyńczyków w związku z planowaną aneksją terenów Zachodniego Brzegu, są ranni

Organizatorzy odtworzyli nagranie wideo Senatora USA z ramienia Demokratów Berniego Sandersa.

„Nigdy nie było tak ważne, aby walczyć o sprawiedliwość i walczyć o przyszłość na którą wszyscy zasługujemy” – wygłaszał Sanders. „Do nas wszystkich należy przeciwstawienie się przywódcom autorytarnym i budowanie pokojowej przyszłości dla każdego Palestyńczyka i każdego Izraelczyka”.

Netanjahu wyznaczył 1 lipca jako datę rozpoczęcia realizacji planu zaanektowania osiedli Izraela i Doliny Jordanu na Zachodnim Brzegu, licząc na zielone światło z Waszyngtonu.

Zobacz też: Lider izraelskich osadników: Trump nie jest przyjacielem Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA Donald Trump przedstawił plan pokojowy obejmujący utrzymanie przez Izrael osiedli i ustanowienie państwa przez Palestyńczyków, jednak ewentualny twór państwowy posiadałby terytoria w bardzo surowym klimacie. Na niepodległość Palestyny nie zgadzają się też czołowi izraelscy politycy.

Zobacz też: Izraelski minister dziedzictwa narodowego: Nie zaakceptuję planu, w którym jest mowa o niepodległej Palestynie

Palestyńczycy odrzucili tę propozycję i wyrazili oburzenie przeciwko proponowanej przez Izrael aneksji. Ostrzegając przed możliwą przemocą i reperkusjami dyplomatycznymi, niektóre państwa europejskie i arabskie, wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych, wezwały Izrael do zaprzestania swoich działań na nielegalnie zajętym terytorium.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz