Administracja prezydenta USA Joe Bidena chce udzielić Tajwanowi pomocy zbrojeniowej o wartości 500 milionów dolarów – podała w piątek agencja Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawa.

W ramach budżetu na 2023 r. Kongres USA zatwierdził pomoc zbrojeniową dla Tajwanu o wartości do 1 miliarda dolarów – przypomina agencja Reuters. Ma być realizowana na mocy ustawy Presidential Drawdown Authority (PDA), z której USA korzystały ponad 35 razy, dostarczając uzbrojenie i pomoc finansową Ukrainie. Mechanizm upoważnia amerykańskiego prezydenta do transferu artykułów i usług z zapasów w USA w nagłych przypadkach, bez czekania na zgodę Kongresu.

Pomoc zbrojeniowa o wartości 500 milionów dolarów byłaby pierwszą transzą w ramach przewidzianej w tegorocznym budżecie kwoty – podaje Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Wcześniej o planowanym 500-milionowym pakiecie informowała także agencja Bloomberg.

Nie jest jednak jasne, jakie uzbrojenie miałoby się w nim znaleźć. Nieznana jest także data planowanych dostaw.

W lutym sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział w wystąpieniu przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych, że zamierza skorzystać z uprawnienia do wypłat – przypomina agencja Reuters.

W piątek rzecznik Pentagonu odmówił jednak komentarza na temat pakietu. “Nasze podejście, jak poprzednio, odpowiada wieloletniej polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Pilnie pracujemy, aby wypełnić nasze zobowiązania wynikające z ustawy o stosunkach z Tajwanem i zamierzamy to kontynuować” – oświadczył rzecznik.

Doniesienia medialne z lutego wskazywały, że Stany Zjednoczone zwiększą liczbę żołnierzy rozmieszczonych na Tajwanie, aby wzmocnić program szkoleniowy dla armii wyspy w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Chin.

Plany mają zakładać rozmieszczenie na wyspie od 100 do 200 żołnierzy w nadchodzących miesiącach. Rozszerzony ma zostać też program szkoleniowy, którego Pentagon starał się nie nagłaśniać, ponieważ Stany Zjednoczone pracują nad zapewnieniem Tajpej zdolności potrzebnych do obrony bez prowokowania Pekinu.

Zobacz także: Brytyjczycy zwiększają eksport części dla okrętów podwodnych na Tajwan

Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz także: Przedstawiciel sił Tajwanu grozi, że odda pierwszy strzał

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply